Naturalnie występujące białko może zastąpić ćwiczenia?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2020 16:03

Wysoki poziom białka o nazwie sestryna zapewnia większą wytrzymałość i wydolność oddechową, a także zapobiega zanikowi mięśni - wykazały badania. Na razie takie badanie wykonano u muszek owocowych, ale od czegoś trzeba zacząć...

Naukowcy wciąż próbują ustalić, w jaki właściwie sposób sestryna wytwarzana jest w organizmie. Fot. Fotolia

Podczas eksperymentów prowadzonych na muszkach owocowych (Drosophila melanogaster) naukowcy z Uniwersytetu Michigan (USA) wykazali, że za pozytywne efekty związane z aktywnością fizyczną odpowiada sestryna - białko gromadzące się w mięśniach po treningu.

Specjaliści zaobserwowali, iż samo zwiększenie poziomu sestryny, bez konieczności przemęczania się, umożliwia poprawę kondycji fizycznej, w tym wytrzymałości i wydolności oddechowej oraz zwiększenie spalania tłuszczu. Muszkom pozbawionym zdolności do wytwarzania sestryny nie pomaga nawet intensywny ruch.

Wyniki badania opublikowano na łamach "Nature Communications".

- Uważamy, że sestryna pozwala koordynować te procesy biologiczne (związane z lepszą kondycją - PAP) poprzez włączanie i wyłączanie różnych szlaków metabolicznych. Ten rodzaj łącznego wpływu jest istotny dla powstawania efektów ćwiczeń - komentuje prof. Jun Hee Lee, jeden z autorów pracy.

We wnioskach z powiązanego badania dr Pura Muñoz-Cánoves z Uniwersytetu Pompeu Fabra w Hiszpanii podała, iż sestryna zapobiega również zanikowi mięśni w unieruchomionej kończynie.

- To niezależne badanie ponownie pokazało, że sama sestryna wystarczy, by uzyskać wiele korzyści płynących z ruchu i ćwiczeń fizycznych - dodaje prof. Lee.

Zbyt wcześnie jednak, by wykorzystać suplementy z sestryną do zastępowania ćwiczeń. Po pierwsze cząsteczki sestryny są zbyt duże, aby przyjmować je w formie suplementu. A po drugie naukowcy wciąż próbują ustalić, w jaki właściwie sposób sestryna wytwarzana jest w organizmie. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum