×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Następstwa udaru niedokrwiennego leczone antydepresantem

Autor: The Lancet/Rynek Zdrowia10 stycznia 2011 15:33

Francuscy naukowcy udowodnili, że fluoksetyna ma pozytywny wpływ na poprawę motoryki u pacjentów po udarze niedokrwiennym.

Następstwa udaru niedokrwiennego leczone antydepresantem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Punktem wyjścia badania było sprawdzenie, czy fluoksetyna rzeczywiście poprawia możliwości ruchowe pacjentów z niedowładem połowicznym i porażeniem połowicznym, które często występują jako następstwa udaru.

Badanie objęło 118 pacjentów z dziewięciu francuskich ośrodków leczenia skutków udarów. Pacjentów podzielono na dwie grupy: grupę placebo i grupę otrzymującą fluoksetynę w dawce 20 miligramów dziennie od 5 ‒ 10 dnia po udarze. U wszystkich pacjentów prowadzono fizjoterapię. 

Testy przeprowadzone 90 dni po rozpoczęciu kuracji wykazały, że pacjenci, którzy przyjmowali fluoksetynę uzyskali znacznie większy zakres możliwości ruchowych górnych i dolnych kończyn niż ci, którzy otrzymywali placebo. 

Efekty uboczne stosowania przeciwdepresantów w terapii poudarowej były raczej niewielkie i występowały rzadko, choć w grupie, która przyjmowała fluoksetynę zaobserwowano więcej przypadków hyponatremii, biegunek i mdłości. 

U pacjentów z udarem niedokrwiennym i umiarkowanym lub poważnym deficytem motorycznym wczesne podanie fluoksetyny w skojarzeniu z fizjoterapią poprawiło funkcje motoryczne po 3 miesiącach ‒ można m.in. przeczytać we wnioskach z przeprowadzonych badań. 

Więcej: The Lancet

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze