Narzekanie szkodzi zdrowiu

Autor: Radio Zet/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2020 10:21

Słuchanie narzekania szkodzi zdrowiu i bezpowrotnie niszczy nam mózg. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, którzy jako pierwsi przebadali wpływ glikokortykosteroidów wydzielanych przez korę nadnerczy podczas krótkotrwałego stresu psychicznego.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Naukowcy twierdzą wręcz, że nasz mózg automatycznie interpretuje narzekanie jako zagrożenie, więc w odwecie uruchamia szereg procesów fizjologicznych, które w sytuacji niebezpieczeństwa byłyby nieodzowne. Gdy jednak nie ma z czym walczyć, działają destrukcyjnie na organizm.

W wyniku narzekania nasze neurony obumierają, co niesie za sobą szereg bolesnych konsekwencji. Najbardziej zagrożona jest kora przedczołowa, która odpowiada za kontrolę emocji i podejmowanie decyzji, oraz hipokamp – znany z działania w zakresie zapamiętywania, uczenia się i inteligencji. Słuchanie narzekania po prostu zmniejsza hipokamp, czyli dokładnie ten obszar mózgu, który cierpi u osób chorych na Alzheimera.

Narzekanie niszczy obszary w mózgu, odpowiedzialne za: inteligencję, zapamiętywanie, kontrolę emocji. Bardzo szybko staje się nawykiem, jak np. jazda samochodem czy nauka chodzenia. Pojawia się w naszej głowie automatycznie za sprawa neuronów. Tymczasem osoby, które tak reagują są bardziej narażone na depresję i inne choroby psychiczne i takim podejściem zarażają innych. Odpowiadają za to tzw. „neurony lustrzane”, które są podstawą naszej zdolności do odczuwania empatii.

Więcej: zdrowie.radiozet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum