Napoje w plastikowych butelkach szkodzą

Autor: TVN24.pl/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2009 18:49

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że picie napojów z plastikowych butelek może być niebezpieczne dla zdrowia. Zwiększają one niemal o dwie trzecie ilość związków chemicznych w organizmie, wpływających na hormony płciowe.

Naukowcy z Harvard School of Public Health (HSPH) stwierdzili, że u osób, które przez tydzień piły tylko z plastikowych butelek, zawartość bisfenolu w moczu wzrosła o 69 proc. Bisfenol A, który przypomina żeński hormon estrogen, wykorzystywany jest do produkcji opakowań do żywności i napojów, a także butelek do karmienia dzieci.

Szczególnie szkodliwe jest podgrzewanie plastikowych butelek podawanych dzieciom. Wzrost temperatury powoduje, że niebezpieczna ilość trujących substancji przenika z plastiku do cieczy. Wcześniejsze badania wykazały, że wysoki poziom bisfenol A w organizmie prowadzi do wad wrodzonych, problemów ze wzrostem i zwiększa ryzyko chorób serca i cukrzycy.

Według najnowszych badań, produkty spożywcze przechowywane w sztucznych tworzywach są szczególnie szkodliwe dla mężczyzn. Mają negatywny wpływ na rozwój organów płciowych u chłopców rozwijających się w łonie matki.

Wyniki niezależnych badań wskazują, że mężczyźni, których zarodki były narażone na działanie bisfenolu w późniejszym okresie mają problemy z prostatą i jądrami. Istnieje opinia, że substancja niebezpiecznie wpływa też na zmiany w strukturze DNA i prowadzi do mutacji w drodze dziedziczenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum