Nanocząsteczka - kandydat na szczepionkę COVID-19 zaprojektowana przez komputer

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2020 09:48

Opracowano ultrasilną nanocząsteczkową szczepionkę przeciw COVID-19 przy użyciu techniki komputerowej. Struktura molekularna szczepionki naśladuje z grubsza strukturę wirusa, co tłumaczy jego wyjątkowo dużą zdolność do wywoływania odpowiedzi immunologicznej.

Nanocząsteczka - kandydat na szczepionkę COVID-19 zaprojektowana przez komputer
Badania na myszach pozwoliły stwierdzić, że nanocząsteczka powoduje wytwarzanie przeciwciał neutralizujących wirusy na poziomie dziesięciokrotnie większym, niż ma to miejsce u ludzi, którzy wyleczyli się z COVID-19. Fot. archiwum

Naukowcy z University of Washington School of Medicine - autorzy innowacyjnego preparatu, opisują go jako "samoskładającą się nanocząsteczkę białkową, która prezentuje 60 kopii domeny wiążącej receptor wirusowego białka Spike w wysoce immunogennej macierzy".

Badania na myszach pozwoliły stwierdzić, że powoduje ona wytwarzanie przeciwciał neutralizujących wirusy na poziomie dziesięciokrotnie większym, niż ma to miejsce u ludzi, którzy wyleczyli się z COVID-19.

Kandydat na szczepionkę został już przekazany dwóm firmom farmaceutycznym, które przeprowadzą badania kliniczne.

W porównaniu ze szczepionkami opartymi na rozpuszczalnym białku Spike (które stanowią zdecydowaną większość testowanych obecnie na całym świecie preparatów), waszyngtońska szczepionka nanocząsteczkowa spowodowała wytworzenie u myszy dziesięciokrotnie więcej przeciwciał neutralizujących - nawet przy sześciokrotnie niższej dawce.

Wstępne wyniki wykazały również silną odpowiedź limfocytów B po podaniu szczepionki, co może mieć kluczowe znaczenie dla pamięci immunologicznej i powstania trwałej odporności.

Po podaniu szczepionki małpie naczelnej "doprowadziła ona do wytworzenia przeciwciał skierowanych w wiele różnych miejsc białka Spike". - To bardzo ważne, bo może zapewnić ochronę przed zmutowanymi szczepami wirusa, jeśli takowe się pojawią - podkreślają badacze. Jak dodają, białko Spike jest częścią mechanizmu zakaźności koronawirusa SARS-CoV-2.

- Mamy nadzieję, że ta innowacyjna nanocząstekowa szczepionka pomoże w walce z pandemią, która powoduje tak dużo zamieszania w naszym życiu i całym dzisiejszym świecie - mówi prof. Neil King, jeden z wynalazców technologii komputerowego projektowania szczepionek. - Siła działania, stabilność i łatwość produkcji tego preparatu zdecydowanie odróżniają go od wielu innych kandydatów na szczepionki.

W tym momencie na na całym świecie prowadzone są setki badań nad potencjalną szczepionką przeciwko COVID-19. Wiele z testowanych preparatów wymaga jednak albo podania dużych dawek, albo skomplikowanej, wieloetapowej produkcji, czy też trudnych do zapewnienia warunków transportu i przechowywania. Ultrapotężna szczepionka, która jest bezpieczna, skuteczna w małych dawkach, prosta w produkcji i stabilna poza zamrażarką, może umożliwić szczepienie przeciwko COVID-19 na skalę globalną.

Film, w którym autorzy dokładniej tłumaczą, na czym polegały prace nad szczepionką, można obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/a7okOVz0Dms

Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie "Cell" (https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0092867420314501). 

PAP - Katarzyna Czechowicz

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum