Najtańsze na świecie modele 3D organów drukują w Krakowie

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 17 września 2017 10:34

Chirurgom ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w zaplanowaniu operacji pomagają modele 3D organów, które dotknięte zostały przez nowotwory. Wytwarza je Jan Witowski, 23-letni student medycyny. Choć nie jest jeszcze lekarzem, to o jego pracach napisały największe portale medyczne i technologiczne.

Najtańsze na świecie modele 3D organów drukują w Krakowie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Witowski jest zapraszany na międzynarodowe konferencje i zagraniczne staże, współpracuje między innymi z klinikami i uczelniami w Australii, Hong Kongu i Stanach Zjednoczonych. Jest autorem innowacyjnej metody druku modeli wątroby.

Opowiada, że wraz zespołem wydruki zaczynali właśnie od wątrób, a obecnie zabrali się za druk modeli tętniaków, próbują też drukować modele serca i nerek. Model nerki będzie pierwszym modelem na świecie - opowiada.

Jak wyjaśnia, koszt wyprodukowania silikonowego modelu wątroby w jego pracowni to ok. 400 zł. Jan Witowski opracował nowatorską, najtańszą na świecie metodę druku takich modeli. Dzięki temu, że stosuje tańsze niż na świecie materiały, a zamiast specjalistycznych maszyn, używa zwykłej drukarki 3D, tylko tu, w Krakowie takie trójwymiarowe modele stosuje się regularnie przy operacjach.

Opowiada, że dostaje tomografię pacjenta i na tej podstawie przygotowuje wirtualne modele, później te modele drukuje i składa w całość.

Michał Pędziwiatr ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wyjaśnia, że dzięki modelom lekarze znajdują drobne anomalie naczyniowe, różnice anatomiczne, a taka wiedza pozwala im uniknąć w czasie operacji np. krwotoku. Dzięki modelom operacje są bardziej bezpieczne, a w przypadku operacji onkologicznych - bardziej radykalnie.

Czytaj: www.uwaga.tvn.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze