Najlepiej gdy dziecko pozbędzie się nadwagi przed 13. urodzinami

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2018 15:00

Im wcześniej dzieci z nadwagą się odchudzą, tym lepiej, ale najpóźniej powinny się to zrobić przed 13. rokiem życia. Wtedy mniejsze jest ryzyko, że po dorośnięciu zachorują na cukrzycę - przekonują duńscy specjaliści.

Fot. archiwum

Główna autorka badań prof. Jennifer Baker z Uniwersytetu w Kopenhadze twierdzi na łamach „New England Journal of Medicine”, że są to pierwsze badania, które wykazały, że normalizacja masy ciała zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 u dzieci. Dotychczas - podkreśla - wykazano taką zależność jedynie wśród dorosłych.

Duńska specjalistka podkreśla, że u dzieci wzięto pod uwagę nadwagę, a nie otyłość, która jeszcze bardziej zwiększa groźbę zachorowania na cukrzycę. Obserwowano 62,5 tys. osób płci męskiej, które analizowano w wieku 7 i 13 lat, a potem w okresie wczesnej dorosłości.

Potwierdzono to, o czym było wiadomo od dawna, że im dłużej dziecko nie ma nadwagi, tym bardziej jest to korzystne dla jego zdrowia i mniejsze jest zagrożenie cukrzycą.

Jeśli u dziecka rozwinie się nadwaga, to istotne znaczenie będzie miało czy w ogóle uda się ją opanować, a jeśli tak, to w jakim wieku. Z badań duńskiej specjalistki wynika, że najlepsze efekty uzyskuje się wtedy, kiedy nadwaga zostanie usunięta przed ukończeniem 13. roku życia. Ryzyko cukrzycy było wtedy takie jak u rówieśników, którzy zawsze wykazywali prawidłową masę ciała.

U osób, które miały nadwagę w wieku 7 lat, a potem również w 13. roku życia, ale pozbyły się jej we wczesnym okresie dorosłości, zagrożenie cukrzycą było o 51 proc. większe.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum