Najbardziej obiecujące innowacje w zdrowiu, które wsparła organizacja EIT Health

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2021 20:18

W 2020 roku organizacja EIT Health udzieliła wsparcia ponad 120 zespołom badawczo-rozwojowym z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. Właśnie opublikowana została lista europejskich innowacji technologicznych, które, według EIT Health, mogą mieć istotny wpływ na współczesną ochronę zdrowia.

Najbardziej obiecujące innowacje w zdrowiu, które wsparła organizacja EIT Health
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poniżej pięć najbardziej obiecujących innowacji, które w ubiegłym roku otrzymały wsparcie europejskiej organizacji EIT Health.

Przełom w ochronie skóry przed słońcem - pomysł z Polski

Polacy odkryli naturalną bakterię, która chroni skórę przed słonecznymi promieniami UV. Rozwiązanie chroni skórę przed całym spektrum promieniowania UV i nie wykorzystuje sztucznych składników. Dzięki temu filtr jest nie tylko bezpieczny, ale też w 100 proc. ekologiczny, podczas gdy tradycyjnie używane środki mogą zanieczyszczać morza i niszczyć rafy koralowe i być szkodliwe dla skóry

Start-up z Polski, UVera, ma za sobą pasmo sukcesów: po wygranej w konkursie EIT Health InnoStars Awards w 2019 r. pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie EIT Health Catapult w 2020 (gdzie zdobyła też nagrodę publiczności).

Rewolucja w testach klinicznych i przyspieszenie leczenia choroby Alzheimera

Opieka i monitorowanie pacjentów z chorobą Alzheimera są długotrwałe i kosztowne. Ilof, firma z Portugalii, opracowała rozwiązanie wspomagające testy kliniczne, które redukuje koszt badania pacjenta o ok. 40 proc., a czas potrzebny na badania - o 70 proc. Te oszczędności umożliwiają badaczom poświęcenie więcej cennego czasu na poszukiwanie leku na chorobę Alzheimera. Start-up iLof powstał w 2019 r.

Firma wygrała konkurs EIT Health Jumpstarter 2019 oraz otrzymała wsparcie w ramach programu EIT Health Wild Card.

Wirtualny asystent pacjenta

Stworzony przez włoską firmę PatchAI asystent to wirtualny towarzysz pacjentów, którzy biorą udział w testach klinicznych. Asystent informuje o postępach testów oraz monitoruje potrzeby pacjentów. Twórcy asystenta otrzymali od EIT Health 25 tys. euro wsparcia finansowego oraz pomoc ekspertów.

Firma brała udział w EIT Health InnoStars Awards 2019 (gdzie wygrała grant o wysokości 10 tys. euro) oraz w innym konkursie EIT Health dla start-upów - EIT Health Catapult.

Diagnostyka serca w 5 minut

Kolejny projekt, który poszukuje oszczędzenia cennego czasu lekarzy i medyków tak, aby mogli skupić się na tym, co najważniejsze. Ligence, start-up z Litwy stworzył oprogramowanie, które wstępnie klasyfikuje obrazy diagnostyczne serca pacjenta, zanim do diagnozy przystąpi lekarz. Oparte o sztuczną inteligencję i technologię deep learning oprogramowanie wstępnie „przesiewa” obrazy i organizuje je według np. kryteriów anatomicznych. Dzięki wsparciu maszyny lekarz poświęca mniej czasu na porządkowanie wyników i może zająć się od razu diagnozą pacjenta.

Firma brała udział w konkursie start-upów EIT Jumpstarter 2019, dzięki któremu uzyskała finansowanie i wsparcie merytoryczne. Ligence to także laureat InnoStars Awards 2020.

Pomocna dłoń dla osób po wylewach

Węgierska firma PhoenixOrthosis opracowała specjalną ortezę, opartą o nowoczesne technologie nakładkę na rękę, która pomaga pacjentom po wylewach, którzy cierpią na spastyczność dłoni. Orteza, która jest dyskretnie zaprojektowana co stałego, codziennego noszenia, częściowo przywraca dłoni pacjenta funkcje kluczowe dla samodzielnego życia, jak chwytanie przedmiotów czy otwieranie.

Start-up z Węgier to laureat konkursu EIT Health InnoStars Awards.

***

EIT Health to organizacja non-for-profit, działającą z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), utworzonego przez Unię Europejską w 2008 r. w celu wzmocnienia zdolności Europy do innowacji. EIT Health jest największym w Europie partnerstwem publiczno-prywatnym działającym w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze