Nagroda za sztuczną kość dla polskich naukowców
Badaczki z Krakowa, wraz z koleżankami z Lublina, dostały prestiżową nagrodę Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) za wynalezienie "kompozytu bioaktywnego służącego do tworzenia sztucznej kości" - opisuje Gazeta Wyborcza.

Sztuczna kość to wielokrotnie nagradzany wynalazek. Stworzyły ją prof. Grażyna Ginalska i dr Anna Belcarz (Katedra i Zakład Biochemii i Biotechnologii UM w Lublinie) oraz prof. Anna Ślósarczyk i mgr inż. Zofia Paszkiewicz (Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH).
Kompozyt może być wykorzystany jako wypełniacz ubytków kostnych w obrębie kości gąbczastych i kości twarzoczaszki. Wynalazek znajduje się obecnie na etapie badań przedklinicznych.
Część projektu realizowana przez AGH, pod kierownictwem prof. Anny Ślósarczyk, została opatentowana w polskim Urzędzie Patentowym pod nazwą "Sposób wytwarzania wysokoporowatego, fosforanowo-wapniowego bioaktywnego tworzywa implantacyjnego". Teraz trwają prace nad rozszerzeniem tego patentu o kolejne kraje.
Dzięki pracy naukowców z AGH i UM możliwe będzie m.in. przeprowadzanie bardziej efektywnych operacji rekonstrukcji kości, gdyż stworzony przez badaczki kompozyt w dużej mierze zachowuje się jak prawdziwa ludzka kość.
Wyróżnienie przyznano podczas zakończonych 16 listopada 62. Światowych Targów "Brussels Innova 2013" w Brukseli.
Więcej: www.gazeta.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)