×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nagroda za sztuczną kość dla polskich naukowców

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia23 listopada 2013 13:01

Badaczki z Krakowa, wraz z koleżankami z Lublina, dostały prestiżową nagrodę Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) za wynalezienie "kompozytu bioaktywnego służącego do tworzenia sztucznej kości" - opisuje Gazeta Wyborcza.

Nagroda za sztuczną kość dla polskich naukowców
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sztuczna kość to wielokrotnie nagradzany wynalazek. Stworzyły ją prof. Grażyna Ginalska i dr Anna Belcarz (Katedra i Zakład Biochemii i Biotechnologii UM w Lublinie) oraz prof. Anna Ślósarczyk i mgr inż. Zofia Paszkiewicz (Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH).

Kompozyt może być wykorzystany jako wypełniacz ubytków kostnych w obrębie kości gąbczastych i kości twarzoczaszki. Wynalazek znajduje się obecnie na etapie badań przedklinicznych.

Część projektu realizowana przez AGH, pod kierownictwem prof. Anny Ślósarczyk, została opatentowana w polskim Urzędzie Patentowym pod nazwą "Sposób wytwarzania wysokoporowatego, fosforanowo-wapniowego bioaktywnego tworzywa implantacyjnego". Teraz trwają prace nad rozszerzeniem tego patentu o kolejne kraje.

Dzięki pracy naukowców z AGH i UM możliwe będzie m.in. przeprowadzanie bardziej efektywnych operacji rekonstrukcji kości, gdyż stworzony przez badaczki kompozyt w dużej mierze zachowuje się jak prawdziwa ludzka kość.

Wyróżnienie przyznano podczas zakończonych 16 listopada 62. Światowych Targów "Brussels Innova 2013" w Brukseli. 

Więcej: 
www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum