Nagroda Nobla z fizjologii lub medycyny. Laureatem został Svante Pääbo

Autor: oprac. SzB • Źródło: Reuters, Rynek Zdrowia03 października 2022 11:45

Svante Pääbo został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

Nagroda Nobla z fizjologii lub medycyny. Laureatem został Svante Pääbo
Nagroda Nobla z medycyny i fizjologii. Laureatem został Svante Pääbo. Fot. EPA/JosĂ© Luis Cereijido
  • Komitet Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie przyznał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny
  • Laureatem został Svante Pääbo, szwedzki biolog, który specjalizuje się w genetyce ewolucyjnej człowieka
  • To twórca i kierownik Instytutu Maxa Plancka w Lipsku

Nagroda Nobla 2022. Poznaliśmy laureata

Komitet Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie przyznał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. 3 października rozpoczął się Tydzień Noblowski.

Laureatem został Svante Pääbo. Jest to szwedzki biolog, który specjalizuje się w genetyce ewolucyjnej człowieka. 

Jak podaje agencja Reuters, zsekwencjonował on genom Neandertalczyka, wymarłego krewnego ludzi współczesnych. Dokonał ponadto sensacyjnego odkrycia, a mianowicie kopalnego gatunku człowieka z Denisowej Jaskini, denisowianina. Udało mu się to na podstawie fragmentu kości palca sprzed 40 tys. lat, który odkryto na Syberii.

- Był przytłoczony, zaniemówił. Bardzo się ucieszył. Zapytał, czy mógłby powiedzieć o tym komukolwiek, np. swojej żonie. A ja powiedziałem, że oczywiście. Był niesamowicie zachwycony tą nagrodą – przyznałThomas Perlmann, sekretarz Komitetu Noblowskiego ds. Fizjologii lub Medycyny, który zadzwonił do niego z tą radosną wiadomością.

Pääbo Urodził się 20 kwietnia 1955 w Sztokholmie. Jest twórcą i kierownikiem Instytutu Maxa Plancka w Lipsku. Jego ojcem był laureat Nagrody Nobla Sune Bergström, a matką natomiast estońska chemiczka Karin Pääbo. 

Od roku 2000 Pääbo jest członkiem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk. Siedem lat później znalazł się na liście "Time 100" opublikowanej przez tygodnik "Time".

Biolog otrzyma nagrodę w wysokości 10 mln szwedzkich koron, czyli ok. 920 tys. euro. 

Nagroda Nobla z fizjologii lub medycyny.  Najważniejsze informacje

Jest to nagroda przyznawana corocznie przez Komitet Instytutu Karolińskiego za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. To jedna z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla.

Pierwszym laureatem został Emil Adolf von Behring w 1901 roku. Do 2021 roku przyznano łącznie 122 Nagród Nobla z medycyny i fizjologii. 

Tydzień Noblowski rozpoczął się 3 października. We wtorek poznamy laureata bądź laureatów z fizyki, a w środę natomiast z chemii. W czwartek ogłoszony zostanie laureata literackiej Nagrody Nobla, a w piątek przyznana będzie Pokojowa Nagroda Nobla.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum