Nadzieja na potomstwo dla chłopców chorych na raka jądra?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2009 20:00

W przypadku chłopców chorych na raka jąder, przechowywanie zamrożonych fragmentów tkanki może pozwolić na posiadanie potomstwa w przyszłości - informuje serwis "EurekAlert".

Rozpoznawany w dzieciństwie rak jąder jest uleczalny w coraz większej liczbie przypadków, jednak skuteczne leczenie często prowadzi do niepłodności. W przypadku chłopców, którzy osiągnęli już dojrzałość płciową możliwe jest zachowanie płodności – przed rozpoczęciem leczenia pobiera się próbkę nasienia i zamraża w banku spermy.

Chłopcy przed okresem pokwitania nie wytwarzają nasienia - jednak w ich jądrach zawarte są młode komórki, z których w przyszłości powstałyby plemniki. Naukowcy z Children's Hospital w Filadelfii pracują nad metodą, którą można by stosować nawet u niemowląt. Wystarczy pobrać i zamrozić niewielki fragment jądra. Część próbki może zostać wykorzystana do celów naukowych - aby lepiej poznać proces powstawania plemników w jądrach.

Na razie procedura ma charakter eksperymentalny – prace przeprowadzono z powodzeniem na zwierzętach, jednak nie wiadomo, jak pójdzie z zastosowaniem u ludzi. Rodzice chorych dzieci z nadzieją powitali metodę i są gotowi jej spróbować – choć nie ma gwarancji, że rzeczywiście pozwoli ich dzieciom mieć własne dzieci. Na razie próbki tkanki jąder wielkości ziarnka ryżu pobrano od 14 chłopców (połowa próbki jest wykorzystywana do badań, druga połowa – zamrażana). Zabieg przeprowadzono podczas innej procedury, wykorzystując zastosowane w niej znieczulenie ogólne.

Rodzice i lekarze mają nadzieję, że gdy przyjdzie czas na założenie rodziny, można będzie odmrozić przechowywany fragment jądra i wszczepić pacjentowi lub wykorzystać go do sztucznego zapłodnienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum