Nadzieja dla chorych na raka trzustki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2009 19:51

Ludzkie monoklonalne przeciwciało hamujące aktywność insulinopodobnych czynników wzrostu (tzw. IGF-1 oraz IGF-2) hamuje rozwój komórek raka trzustki

Rak trzustki jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Według statystyk tylko 4 proc. pacjentów rocznie przeżywa 5 lat od usłyszenia diagnozy. Jedynym dostępnym aktualnie lekarstwem na tej rodzaj raka jest cytostatyk gemcytabina, hamująca syntezę DNA i powodująca śmierć dzielących się komórek nowotworowych. Naukowcy prowadzą badania wielu różnych terapii eksperymentalnych. W firmie Amgen dr Pedro Beltran bada działanie ludzkiego przeciwciała monoklonalnego o nazwie AMG 479, które skierowane jest przeciwko czynnikowi IGF-1.

Jak wyjaśnia dr Beltran wiadomo, że insulinopodobne czynniki wzrostu odgrywają swoją rolę w rozwoju nowotworów, kontrolują przeżywalność komórek. AMG 479 to pierwszy potencjalny lek, który specyficznie blokuje receptory tych czynników wzrostu nie wpływając jednocześnie na blisko spokrewnione receptory dla insuliny.

Autorzy pracy wykazali w badaniach in vitro, że AMG 479 wiąże się do receptorów IGF-1 i IGF-2 i blokuje możliwość wiązania tych czynników. Ponadto, przeciwciało to hamuje aktywację niektórych czynników wzrostu, co prowadzi do zmniejszenia żywotności komórek. W badaniach in vivo naukowcy wykazali, że AMG 479 hamuje wzrost guza trzustki aż o 80 procent.

Zdaniem badaczy takie wyniki dowodzą, że AMG 479 jest dobrym kandydatem na lek przeciwko rakowi trzustki sam lub w terapii skojarzonej z gemcytabiną. Obecnie prowadzą są badania kliniczne tego preparatu pod kątem leczenia innego rodzaju nowotworów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum