Nadzieja dla chorych na mukowiscydozę?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2008 19:14

Wdychanie cukru o nazwie mannitol poprawia funkcjonowanie płuc u osób chorych na mukowiscydozę

Naukowcy z firmy Pharmaxis Ltd. na przedmieściach Sydney sprawdzali bezpieczeństwo i korzyści płynące z wdychania mannitolu u 39 pacjentów cierpiących na mukowiscydozę o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu. Mannitol jest powszechnie używany jako substancja słodząca w przemyśle spożywczym. Znalazł też zastosowanie w medycynie jako środek moczopędny.

Chorych podzielono na dwie grupy, z czego jedna wdychała mannitol dwa razy dziennie przez dwa tygodnie, a w druga w tym samym czasie - placebo. Po upływie dwóch tygodni preparaty zamieniono, tak, że osoby wdychające mannitol otrzymały placebo i odwrotnie.
Okazało się, że mannitol znacznie poprawiał drożność płuc i przepływ powietrza w drogach oddechowych pacjentów.

Biorąca udział w badaniach Anna Jaques wyjaśnia, że działanie mannitolu polega na przyciąganiu do płuc płynów i rozrzedzaniu obecnej w nich gęstej wydzieliny. W rezultacie, pacjentom łatwiej usunąć rozcieńczony śluz z dróg oddechowych.

Autorzy pracy nie odnotowali żadnych poważnych skutków ubocznych związanych z wdychaniem mannitolu.

Mukowiscydoza jest ciężką, przewlekłą chorobą o podłożu genetycznym. Powodują ją mutacje w genie, który koduje białko potrzebne do transportu jonów chloru przez błonę komórek nabłonka wydzielniczego w układzie oddechowym, pokarmowym i rozrodczym. Z powodu mutacji, śluz wytwarzany przez te nabłonki jest bardzo gęsty i lepki, łatwo się gromadzi, zatykając m.in. oskrzela i płuca. Efektem tego są m.in. trudności z oddychaniem i rozwój infekcji bakteryjnych.

Nieleczona choroba bardzo szybko prowadzi do zgonu pacjenta. Obecnie dostępne są jedynie metody łagodzące objawy mukowiscydozy, które jednak nie usuwają jej przyczyny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum