Nadużywanie alkoholu przyspiesza problemy z pamięcią

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2014 17:03

Nadużywanie alkoholu przez mężczyzn w średnim wieku przyspiesza problemy z pamięcią nawet o sześć lat - wynika z badań, które publikuje pismo „Neurology".

Nadużywanie alkoholu przyspiesza problemy z pamięcią

Do takich wniosków doszli naukowcy z University College w Londynie, którzy przeprowadzili badania wśród ponad 5 tys. mężczyzn i ponad 2 tysięcy kobiet. Ich nawyki związane z piciem alkoholu (piwa, wina, likierów, wódek) oceniano trzykrotnie w ciągu 10 lat.

Po tym okresie, gdy badani byli w wieku od 44 do 69 lat, wykonano u nich cztery testy sprawdzające pamięć oraz tzw. funkcje wykonawcze, na które składają się zdolności pozwalające kierować swoimi myślami i zachowaniem w sposób świadomy, celowy i zaplanowany. Zalicza się do nich m.in. zdolność hamowania impulsów, utrzymania koncentracji uwagi oraz umiejętność adaptowania się do wymogów środowiska.

Testy te powtórzono jeszcze dwukrotnie - po 5 i po 10 latach.

Naukowcy nie odnotowali różnic w zakresie pogarszania się pamięci i funkcji wykonawczych u panów, którzy nie pili wcale, przestali pić bądź pili małe lub umiarkowane ilości alkoholu, tj. mniej niż 20 gram czystego alkoholu dziennie (czyli mniej niż np. dwa kieliszki 10-procentowego czerwonego wina, po 100 ml każdy).

Natomiast u mężczyzn, którzy pili bardzo dużo, tj. co najmniej 36 gram czystego alkoholu dziennie, pogorszenie tych zdolności następowało o 1,5-6 lat szybciej.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum