Nadmierne stosowanie płynu do płukania ust zwiększa ryzyko raka

Autor: dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2014 21:30

Eksperci z University of Glasgow Dental School zaobserwowali, że stosowanie więcej niż trzy razy dziennie płynu do płukania ust zwiększa ryzyko zachorowania na złośliwe nowotwory głowy i szyi.

Dlaczego tak się dzieje? Chętniej i częściej stosują płyn do higieny jamy ustnej osoby, które mają choroby przyzębia, a mogą być one czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworu. Szczególnie zagrożeni są pacjenci z krwawiącymi dziąsłami i noszący protezy zębowe.

Poza tym płyn do płukania ust może mieć w swoim składzie alkohol, który może drażnić oraz osłabiać błonę śluzową i wtedy łatwiej przenikają przez nią czynniki rakotwórcze. Często po tego typu preparaty sięgają osoby palące papierosy i nadużywające alkoholu, a to kolejny czynnik ryzyka raka.

Według autora badań, dr Davida Conwaya, codziennie powinniśmy myć zęby pastą z fluorem i stosować nić dentystyczną, jak również regularnie kontrolować zęby u dentysty. Zaś płukanie ust specjalnymi płynami nie powinno być czynnością rutynową. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy należy stosować płyn do płukania jamy ustnej ze wskazań medycznych - kiedy np. pacjent ma niski przepływ śliny.

Więcej: http://zdrowie.dziennik.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum