Nadmierna otyłość u dzieci zmienia ich mózg. Naukowcy wyliczyli ryzyko

Autor: oprac. JW • Źródło: PAP12 czerwca 2021 08:00

Nadmierna otyłość u dzieci prowadzi do zmian w ich mózgach w kierunku nasilenia się zachowań obsesyjnych - wynika z badania hiszpańskich naukowców.

Po przekroczeniu określonego poziomu otyłości u dzieci dochodzi do nadmiernej aktywności kory przedczołowej, co powoduje pojawienie się lęku. Fot. Shutterstock
  • Hiszpańscy naukowcy twierdzą, że u dzieci zmiany w związku z dużą otyłością "zachodzą w mózgu, kiedy ten jest jeszcze w fazie rozwoju"
  • Zmiany w mózgu otyłych mogą dotyczyć co najmniej 5 proc. ogółu dzieci
  • Po przekroczeniu określonego poziomu otyłości u dzieci dochodzi do pojawienia się lęku. Aby go zwalczyć, mózg wysyła komunikat o potrzebie jedzenia

Z badań przeprowadzonych w barcelońskim szpitalu Mar wynika, że wraz z wysokim poziomem otyłości zmiany zachodzące w mózgu są podobne, jak te, które zachodzą u osób cierpiących na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, tzw. OCD.

Naukowcy z instytutu badawczego ISGlobal, którzy przeprowadzili studium, wskazali, że zmiany w mózgu otyłych mogą dotyczyć co najmniej 5 proc. ogółu dzieci.

W swoim komunikacie z badania, opublikowanym w dzienniku "La Vanguardia" naukowcy podkreślili, że zmiany zachodzące w związku z dużą otyłością "zachodzą w mózgu, kiedy ten jest jeszcze w fazie rozwoju".

Zaznaczyli, że wyselekcjonowana przez nich do badania grupa dzieci mających od 8 do 12 lat została wybrana właśnie ze względu na fakt, że w tej grupie wiekowej nadwaga oraz otyłość występują aż u 40 proc. osób.

Stan lękowy, którego nie zaspokaja jedzenie

Naukowcy tłumaczą, że po przekroczeniu określonego poziomu otyłości u dzieci dochodzi do nadmiernej aktywności kory przedczołowej, co powoduje pojawienie się lęku. Aby zwalczyć go - jak twierdzą badacze - mózg wysyła komunikat o potrzebie jedzenia.

"To jednak nie wystarcza, aby uspokoić ten niepokój" - wskazał kierujący zespołem badawczym Jesus Pujol, zaznaczając, że u dzieci o dużej otyłości próba zaspokojenia łaknienia jedzeniem nie łagodzi stanu lękowego.

Badanie przeprowadzone w barcelońskim Hospital del Mar polegało na analizie mózgu dzieci poddanych badaniu rezonansem magnetycznym. W sumie uczestniczyło w nim 230 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum