Nadmiar metioniny może prowadzić do rozwoju schizofrenii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2017 13:37

Nadmierne spożycie produktów zawierających metioninę przez kobietę w ciąży może prowadzić do rozwoju schizofrenii u dziecka - wynika z badania opublikowanego w magazynie "Molecular Psychiatry".

Nadmiar metioniny może prowadzić do rozwoju schizofrenii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Metionina to organiczny związek chemiczny występujący naturalnie w produktach spożywczych, takich jak mięso, nabiał i rośliny strączkowe. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine (USA) w badaniu na myszach wykazali, że wysoka zawartość metioniny w organizmie ciężarnych samic wpływa na zmianę ekspresji genów rozwijającego się płodu i skutkuje występowaniem u potomstwa symptomów schizofrenii - choroby z grupy zaburzeń psychotycznych.

Badacze zainspirowani wynikami badań sugerujących, że wstrzyknięcie metioniny pogarsza przebieg choroby u pacjentów ze schizofrenią, postanowili przeprowadzić kilka eksperymentów na gryzoniach. Ciężarnym samicom wstrzykiwali dawkę metioniny trzykrotnie przewyższającą dzienne spożycie. Zaobserwowali, że u potomstwa rozwijały się charakterystyczne dla schizofrenii objawy m.in.: nadaktywność, deficyty w relacjach społecznych czy upośledzenie pamięci.

Terapia popularnymi lekami przeciwpsychotycznymi - haloperidolem i klozapiną - przynosiła pożądane efekty u badanych zwierząt. Młode myszy cierpiące na symptomy schizofrenii doświadczały poprawy funkcjonowania.

- Metionina jest jednym z bloków budulcowych białek. Nie jest wytwarzana przez nasze organizmy, więc musi być przyswajana. Nasze badanie podkreśla bardzo istotną rolę nadmiernego spożywania metioniny podczas ciąży w rozwoju płodu, co może wywierać długotrwały wpływ na funkcjonowanie potomstwa. To bardzo ekscytujący obszar badań, który - mamy nadzieję - będzie dalej eksplorowany - podsumowuje współautorka badania Amal Alachkar.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum