Na raka jelita grubego choruje coraz więcej młodych osób

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2019 09:13

Eksperci ostrzegają, że obniża się wiek, w którym dochodzi do zachorowania na raka jelita grubego. Nowotwór coraz częściej dotyka osoby 30-, a nawet 20-letnie - informuje Rzeczpospolita.

Na raka jelita grubego choruje coraz więcej młodych osób
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trend ten potwierdzają najnowsze badania naukowców z University of Texas w Austin, których wyniki opublikowało czasopismo Cancer. Ich analiza pokazuje również, że u młodszych dorosłych raka jelita grubego częściej diagnozuje się w zaawansowanym stadium.

I tak w 2015 r. 12,2 proc. rozpoznań raka dotyczyło osób poniżej 50 roku życia, pod czas gdy w 2004 roku było to 10 proc. U młodszych dorosłych zaawansowaną postać raka wykryto w ponad połowie przypadków (51,6 proc.), natomiast u osób powyżej 50 lat - w 40 proc.

Co zaskakujące odsetek rozpoznań raka jelita grubego u młodszych osób wzrósł w regionach miejskich, a nie wiejskich, a najwyższy odsetek diagnoz był wśród osób najlepiej zarabiających.

Zdaniem badaczy odpowiadać za to mogą niekorzystne zmiany we florze bakteryjnej jelit, wywołane m.in. niezdrową dietą

Prof. Marek Wojtukiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Białostockiego Centrum Onkologii odniósł się do amerykańskich prognoz, według których liczba młodych chorych na raka jelita grubego może wzrosnąć w najbliższych latach o prawie 90 proc., spadnie natomiast ilość zachorowań wśród osób starszych. - Bierze się to prawdopodobnie głównie z faktu, że źle się odżywiamy. Pochłaniamy przetworzone czerwone mięso, jemy za mało warzyw i owoców - wyjaśniał prof. Wojtukiewicz. - Oglądanie telewizji przez wiele godzin dziennie bez aktywności fizycznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o ok. 60 proc. Do tego dochodzi alkohol, tytoń, nadwaga – tłumaczył.

Więcej: rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum