Na oddziale intensywnej opieki medycznej niscy częściej umierają

Autor: kopalniawiedzy.pl/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2018 14:00

Podczas terapii na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM-ach) niżsi pacjenci są bardziej zagrożeni zgonem niż wyżsi. Z kolei zwiększaniu wzrostu towarzyszył spadek śmiertelności.

Na oddziale intensywnej opieki medycznej niscy częściej umierają
Fot. Szpital Uniwersytecki w Krakowie (zdjęcie ilustracyjne)

Ze statystyk zaprezentowanych w artykule opublikowanym na łamach pisma Intensive Care Medicine wynika, że wśród ponad 400 tys. dorosłych osób w stanie krytycznym najniżsi (o wzroście ok. 136 cm) umierali w szpitalu z większym prawdopodobieństwem - mężczyźni o 29%, a kobiety o 24% częściej - niż najwyżsi (o wzroście ok. 198 cm). W grupie najwyższych osób ryzyko zgonu w szpitalu wynosiło 21% dla mężczyzn i 17% dla kobiet.

Badanie nie wskazało na związek przyczynowo-skutkowy, a na korelację. Komentatorzy publikacji podkreślają, że wyniki nie są na tyle konkluzywne, by zmieniać praktykę kliniczną i że potrzeba dalszych badań w tej dziedzinie.

Jak przyznała dr Hannah Wunsch z Sunnybrook Hospital w Toronto, badania zainspirował fakt, że często urządzenia i rurki umieszczane w ciele pacjenta występują tylko w jednym rozmiarze i nie da się ich łatwo dostosować do osób o różnych gabarytach.

Czytaj: www.kopalniawiedzy.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum