Na kłopoty z nadwagą wpływają zakłócenia zegara biologicznego

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2015 10:22

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że ekspozycja nawet na umiarkowanej jasności światło, ale o niewłaściwej porze doby, może niekorzystnie wpływać na poziom gromadzonego przez nasz organizm tłuszczu i związany z tym indeks masy ciała BMI.

Na kłopoty z nadwagą wpływają zakłócenia zegara biologicznego

Naukowcy z Northwestern University w Chicago udowodnili, że gdy wystawiamy się na silne lub choćby umiarkowane światło przede wszystkim po południu i wieczorem, wtedy nasz organizm odkłada więcej tłuszczu i przeciętnie jesteśmy grubsi - informuje rmf24.pl.

Z kolei osoby, które wstają wcześniej rano i kładą się wcześniej wieczorem, które na światło, czy to słoneczne, czy sztuczne wystawiają się najbardziej o poranku i w pierwszej części dnia, przeciętnie mają mniej tłuszczu i niższy indeks masy ciała BMI.

W eksperymencie uczestniczyły 23 dorosłe osoby, kobiety i mężczyźni w wieku średnio 26 lat i z indeksem BMI na poziomie średnio 29. Przez siedem dni badane osoby nosiły na ręku odpowiednie czujniki oświetlenia, z których pomocą rejestrowano o jakiej porze dnia i nocy są wystawione na oświetlenie, słoneczne lub sztuczne.

Więcej: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum