×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Na Politechnice Łódzkiej powstaje innowacyjna bielizna promedyczna

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 13 sierpnia 2014 16:09Zaktualizowano: 13 sierpnia 2014 16:30

Na Politechnice Łódzkiej powstaje prototypowa bielizna wspomagająca profilaktykę i leczenie zapalenia dolnych dróg moczowych. Bielizna ma m.in. zawierać wkładki grzejne utrzymujące bezpieczną temperaturę w miejscu terapii i poprawiające jej skuteczność.

Na Politechnice Łódzkiej powstaje innowacyjna bielizna promedyczna
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Autorką projektu jest 25-letnia Emilia Frydrysiak, doktorantka na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ, która została laureatką IV edycji konkursu "Innowacja jest kobietą" Fundacji Kobiety Nauki.

Projekt zakłada opracowanie prototypowej bielizny promedycznej wspomagającej profilaktykę i leczenie zapalenia dolnych dróg moczowych. Zapewnić ma to m.in. wykonanie mikrokapsuł z olejkami eterycznymi, np. z rumianku lub szałwii oraz mikrokapsuł z ekstraktem lub sokiem z żurawiny oraz ich nałożenie na podłoża tekstylne. Do poprawy skuteczności procesu leczenia przyczynić się mają wkładki grzejne utrzymujące bezpieczną temperaturę w miejscu terapii.

- Jest to bielizna, mająca implementowane cztery rodzaje wkładek, z czego jedna z nich posiadać będzie tekstylne elektrody grzejne. Dwie wkładki będą miały zastosowanie izolacyjne, a na samym wierzchu będzie umieszczona wkładka wymienna. To na niej będą umieszczone związki wspomagające leczenie infekcji dolnych dróg moczowych. Będą się one uwalniały pod wpływem podwyższonej temperatury dzięki elektrodom grzejnym - powiedziała w środę (13 sierpnia) PAP Emilia Frydrysiak.

To rozwiązanie łączy w sobie wiedzę z zakresu m.in. medycyny, mikrobiologii i włókiennictwa. Jego przewagą nad tradycyjnymi formami terapii obejmującymi kąpiele parowe jest wygoda w stosowaniu. Trzy stałe wkładki będą mogły być prane wraz z bielizną. - System grzejny i mikrokapsułki stanowią część ubioru, a bielizna jest wygodna w użytkowaniu oraz nie wymaga specjalistycznej obsługi przez użytkownika - uważa autorka projektu.

Nagrodzony projekt został zgłoszony do opatentowania. Jego twórczyni liczy, że prace nad prototypem bielizny zakończą się najpóźniej w przyszłym roku. - Obecnie prowadzimy prace na jego częściami składowymi - dodała.

Według niej ma to być bielizna dla kobiet, bowiem - statystycznie - kobiety 50 razy częściej cierpią na zapalenie dolnych dróg moczowych niż mężczyźni. Według statystyk nawet co drugą kobietę spotyka to chociaż raz w życiu.

Projekt jest częścią pracy doktorskiej łódzkiej badaczki. Stara się pozyskać granty na niego, ale na razie finansuje badania samodzielnie.

Emilia Frydrysiak jest na pierwszym roku studiów doktoranckich na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności na Politechnice Łódzkiej. Jest też studentką kierunku inżynieria chemiczna i procesowa na tej uczelni.

Swój innowacyjny projekt zaprezentuje na przełomie października i listopada na targach wynalazczości iENA, organizowanych w niemieckiej Norymberdze. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze