NCBR wsparło młodych liderów polskiej nauki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2013 11:38

41 młodych naukowców otrzyma łącznie 43 mln zł na przeprowadzenie nowatorskich projektów naukowych. To zwycięzcy czwartej edycji programu "Lider", prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Wśród nagrodzonych projektów badawczych najwyżej oceniono projekt Aleksandra Jamsheera z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

NCBR wsparło młodych liderów polskiej nauki

W ramach programu finansowane są najbardziej innowacyjne projekty naukowców do 35. roku życia. Każda z nagrodzonych osób otrzyma grant wartości około 1 mln zł. "W czwartej edycji dofinansowanie otrzymało 41 osób z grona 118 naukowców, którzy złożyli wnioski na całkowitą kwotę przekraczającą 123 mln zł" - informuje w przesłanym PAP komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Projekt Aleksandra Jamsheera z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dotyczy identyfikacji nowych genów zaangażowanych w rozwój wrodzonych wad kończyn i dysplazji kostnych człowieka. Na zrealizowanie swoich badań naukowiec otrzyma 1,2 mln zł.

Taką samą kwotą dofinansowano jeszcze pięciu uczonych. Wśród nich znaleźli się: Przemysław Warchulak z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Ksenia Ostrowska z Politechniki Krakowskiej, Joanna Grzyb z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie, Artur Maciej z Politechniki Śląskiej, Łukasz Święch z Politechniki Rzeszowskiej. 

Dofinansowanie otrzymały m.in. badania nad kompaktowym, przenośnym projektorem laserowym oraz projekt koncentrujący się na pracach nad biomateriałami z pamięcią kształtu do wytwarzania inteligentnych nośników leków. 

W trakcie postępowania konkursowego młodzi badacze musieli wykazać się przygotowaniem do podjęcia samodzielnej realizacji projektu, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Autorów najwyżej ocenionych wniosków zaproszono na rozmowy kwalifikacyjne. Mieli za zadanie przekonać grono wybitnych ekspertów o znaczeniu zaproponowanego rozwiązania dla nauki i gospodarki. 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum