NCBR: "szybka ścieżka" rusza po raz kolejny

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2017 19:58

1,4 mld zł dla polskich przedsiębiorców, którzy chcą tworzyć innowacyjne rozwiązania czeka w konkursie "szybkiej ścieżki", realizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Na dofinansowanie mogą w nim liczyć zarówno małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa.

NCBR: "szybka ścieżka" rusza po raz kolejny
Polski bioimplant kości. Fot. archiwum

Ogłoszone przez NCBR dwa konkursy to już kolejna edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem programu „szybka ścieżka”. Nowatorska formuła programu - ograniczenie formalności do niezbędnego minimum, prowadzony etapami nabór wniosków oraz krótki czas wydania decyzji o dofinansowaniu - jest bardzo atrakcyjna dla firm.

Na przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w tej edycji programu czeka aż 1 mld złotych. Budżet konkursu dla dużych przedsiębiorców to z kolei 400 mln zł.

W konkursach „szybkiej ścieżki” dla MŚP w 2016 roku przedsiębiorcy złożyli prawie tysiąc wniosków o dofinansowanie o łącznej wartości ponad 5,5 mld zł. W 2016 roku NCBR podpisał z beneficjentami tego programu umowy o dofinansowanie o łącznej wartości prawie 905 mln zł. Dzięki wsparciu uzyskanemu w „szybkiej ścieżce” polscy przedsiębiorcy pracują m.in. nad prototypem tomografu do zastosowań biomedycznych i wspomagania badań nad terapiami nowotworowymi; technologią namnażania komórek Treg do wytwarzania szczepionki do leczenia cukrzycy typu 1 w skali przemysłowej.

- Szybka, oparta o kryteria jakościowe procedura przyznawania wsparcia przez NCBR to mechanizm, który daje polskim przedsiębiorcom szansę na niebywały rozwój - mówi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

- 1,4 mld zł to suma na wsparcie rodzimych firm chcących tworzyć innowacyjne rozwiązania. Nie boimy się inwestować w ambitne projekty - wręcz przeciwnie, zachęcamy przedsiębiorców do zgłaszania projektów, które zmienią oblicze polskiej gospodarki – podkreśla wicepremier.

Dyrektor NCBR, prof. Maciej Chorowski zaznacza, że „szybka ścieżka” to unikalny w skali Europy mechanizm wsparcia, który łączy w sobie szybki proces wyłaniania projektów z kluczowymi dla tempa rozwoju gospodarczego kryteriami jakościowymi.

- Wprowadzając kolejne udogodnienia na etapie składania wniosków odciążamy przedsiębiorców, licząc na ich jeszcze większe zaangażowanie w działalność innowacyjną. Szukamy bowiem nowatorskich projektów, dobrze wpisanych w strategie rozwoju firm w oparciu o prace B+R, a nie takich, które są składane tylko po to, żeby dostać dotację - mówi prof. Chorowski.

Ogłoszone 1 lutego konkursy to pierwsze z konkursów „szybkiej ścieżki” w tym roku. Nabór wniosków w obu - dla MŚP oraz dla dużych przedsiębiorstw - potrwa od 1 marca do 30 czerwca 2017 roku. Szczegółowe informacje programie dostępne są na stronie: http://www.ncbr.gov.pl

Program "szybkiej ścieżki" jest realizowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Więcej: PAP-Nauka w Polsce

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum