NCBR: 81 mln zł ze środków europejskich na walkę z epidemią, trwa kolejny nabór

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2020 13:12

W drugiej edycji konkursu Szybka Ścieżka "Koronawirusy" przyznano 81 mln zł pochodzących z funduszy europejskich. Projekty mają na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusów - poinformowało w środę (2 grudnia) Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Nabór do trzeciej edycji konkursu trwa do końca roku.

NCBR: 81 mln zł ze środków europejskich na walkę z epidemią, trwa kolejny nabór
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szybka Ścieżka "Koronawirusy" to program mający na celu przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusów, ze szczególnym uwzględnieniem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. NCBR wspiera projekty polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym.

- Rynek z zainteresowaniem odpowiedział na ogłoszony przez nas konkurs o tak ważnej i aktualnej tematyce. W pierwszych dwóch rundach konkursu przedsiębiorcy i konsorcja złożyli aż 129 wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów - skomentował w komunikacie przesłanym PAP dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki. Dodał, że NCBR czeka na kolejne projekty, których realizacja przyczyni się do pokonania obecnej pandemii i przeciwdziałania takim zjawiskom w przyszłości.

Jak poinformowało NCBR, wśród projektów wybranych do dofinansowania są takie, które przyczynią się do szybszej i lepszej diagnostyki ("Opracowanie systemu PCR|COV - urządzenia do diagnostyki molekularnej Point-of-Care wykrywającego markery RNA wirusa SARS-CoV-2 oraz innych infekcji wirusowych powodujących zbliżone objawy" firmy Curiosity Diagnostics), które pomogą w walce z rozprzestrzenianiem się wirusów ("Opracowanie szkła wirusobójczego w celu zwalczania zagrożenia epidemiologicznego" firmy D.A. Glass), jak i takie, które pomogą w codziennym życiu w czasie pandemii ("iPreschool.care - platforma do zdalnego nauczania przedszkolnego w warunkach izolacji firmy Yellow House).

O wsparcie w ramach konkursu mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, zarówno MŚP, jak i duże firmy oraz konsorcja składające się z przedsiębiorców lub przedsiębiorców i jednostek naukowych. Łączny budżet konkursu to ponad 200 mln zł. W dwóch zakończonych już rundach przyznano 150 mln zł dofinansowania na realizację 25 projektów.

W aplikowaniu o środki mają pomóc webinary przygotowane przez NCBR na YouTube: https://youtu.be/qmOnijGNujY i https://youtu.be/MU2yt_CnmBM

Zgłaszane do dofinansowania w konkursie Szybka Ścieżka "Koronawirusy" projekty mają obejmować badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe oraz prace przedwdrożeniowe. Obligatoryjnym elementem są jedynie eksperymentalne prace rozwojowe. Minimalna wartość projektu w przypadku pojedynczego MŚP to 1 mln zł, a w przypadku dużych firm oraz konsorcjów 2 mln zł. Dofinansowanie może wynieść aż do 80 proc. wartości kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie NCBR: https://www.ncbr.gov.pl/programy/fundusze-europejskie/poir/konkursy/5-1-1-1-2020/

Szymon Zdziebłowski (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum