Muzykoterapia poprawia jakość życia chorych na nowotwory

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2016 14:39

Muzykoterapia pomaga łagodzić dolegliwości bólowe, a także zmniejszać lęk i zmęczenie u pacjentów cierpiących na nowotwory - wynika z badań opublikowanych przez Cochrane Library.

Muzyka pomaga zmniejszyć ból i stres u pacjentów Fot. Archiwum

Naukowcy z Drexel University w Filadelfii (USA) przyjrzeli się wynikom 52 badań, w których wzięło udział 3731 osób ze zdiagnozowanym nowotworem. W przypadku 23 analiz pacjenci brali udział w spersonalizowanych sesjach muzykoterapii, a 29 prac koncentrowało się na badaniu wpływu nagrań muzycznych wręczanych pacjentom przez lekarzy lub pielęgniarki.

Po porównaniu wyników badacze ustalili, że wszystkie rodzaje terapii wykorzystującej muzykę redukowały u pacjentów objawy lękowe oraz w dużym stopniu wpływały na zmniejszenie stopnia odczuwanego bólu (określanego przez pacjentów w kwestionariuszach). Nieco mniejszy, ale zauważalny wpływ muzykoterapia miała na poziom odczuwanego zmęczenia, a także obniżenie ciśnienia tętniczego.

- Te wyniki sugerują, że słuchanie muzyki może nie tylko poprawić jakość życia pacjentów, ale także zmniejszyć potrzebę sięgania po środki przeciwbólowe oraz być może skrócić czas regeneracji i czas hospitalizacji. Mamy nadzieję, że zachęci to pracowników służby zdrowia do zalecania muzykoterapii pacjentom chorym na raka - komentuje autorka badań dr Joke Bradt.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum