Muzykoterapia łagodzi lęk u pacjentów onkologicznych

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2011 16:33

Główny autor badań, Joke Bradt z Drexel University w Filadelfii (stan Pensylwania), zwraca uwagę, że uzyskane wyniki sugerują, iż zajęcia z muzyką mogą być użyteczne dla pacjentów onkologicznych jako terapia wspomagająca - informuje portal PAP-Nauka w Polsce.

Muzykoterapia łagodzi lęk u pacjentów onkologicznych

Analizą objęto 30 badań, w których udział wzięło łącznie 1891 pacjentów cierpiących na różne nowotwory złośliwe. W 13 badaniach chorzy uczestniczyli w zajęciach z muzykoterapii, prowadzonych przez wykwalifikowaną osobę, w pozostałych 17 - słuchali muzyki z nagrań. Okazało się, że muzyka znacznie łagodziła lęki u chorych, w porównaniu ze standardowymi metodami stosowanymi w tym celu.

Joke Bradt zaznacza, że w badaniach, w których pacjenci są świadomi metody terapeutycznej, ponieważ nie można jej zastąpić placebo, istnieje ryzyko pojawienia się błędów. Siła sugestii może bowiem wpływać na ocenę tak subiektywnych wskaźników, jak natężenie bólu, jakość życia czy poziom odczuwanego lęku.

Kolejne badania są niezbędne by móc ocenić, jak terapia muzyką wpływa na inne psychiczne aspekty choroby nowotworowej, np. postrzeganie własnego ciała.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum