Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale także lęk i ból

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2018 09:39

30 lat badań dowodzi niezbicie, że dźwięki mają terapeutyczną moc. Silnie działają nie tylko na emocje, ale też na poziom odczuwania bólu przez pacjentów oddziałów chirurgii. Naukowcy postanowili się ponownie przyjrzeć oddziaływaniu na nas muzyki, a swoje wnioski opublikowali w British Journal of Surgery.

Fot. archiwum

Dokonano metaanalizy ponad 80 randomizowanych badań, które dotyczyły wpływu muzyki na pacjentów przed, w trakcie i po przeprowadzeniu inwazyjnego zabiegu medycznego. Wszystkie były prowadzane w latach 1980-2016 i brało w nich udział łącznie ponad 7000 pacjentów. Odczucia chorych, którzy przechodzili terapię z wykorzystaniem muzyki, były porównywane z grupą kontrolną. Pacjenci mieli ocenić poziom odczuwanego lęku i bólu w skali od 1 do 100.

Potwierdziło się, że pacjenci, którzy mogli słuchać muzyki, czuli się dużo lepiej i to niezależnie od płci, wieku i rodzaju wykonywanego zabiegu. U wszystkich w porównaniu z grupą kontrolną odnotowano średnio 21-punktowy spadek lęku i spadek 10-punktowy bólu. Nieco mniejszy, ale zauważalny wpływ muzykoterapia miała na poziom odczuwanego zmęczenia, a także obniżenie ciśnienia tętniczego.

Naukowcy przyznają, że w pewnym stopniu muzyka wpływa na pacjentów na zasadzie efektu placebo, co jednak nie zmienia faktu, że jest to działanie korzystne.

To jednak nie tłumaczy w pełni terapeutycznych właściwości muzyki, ponieważ nawet grana podczas operacji, w której pacjenci byli pod pełną narkozą, wykazuje swoje korzystne oddziaływanie na pacjenta.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum