Mutacja pomogła nam uodpornić się na toksyczne składniki dymu
Naukowcy z Pennsylvania State University odkryli mutację genu, która pomogła naszym przodkom przyzwyczaić się do dymu z ogniska. Natomiast nam pomogła uodpornić na toksyczne składniki dymu.

Towarzyszący ogniowi dym niesie ze sobą wiele toksycznych substancji. Ludzie dzięki występującej mutacji genu, która zwiększa tolerancję dla tych toksyn, miedzy innymi dioksyn i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych nauczyli się żyć w otoczeniu dymu.
W dużym stężeniu substancje te mogą zwiększać ryzyko nowotworów, prowadzić do podrażnienia układu oddychania, u kobiet w ciąży zwiększają ryzyko niskiej wagi urodzeniowej dziecka lub nawet śmierci płodu.
Wyniki badań amerykańskich naukowców pokazały, że kluczowe jest działanie receptora związków aromatycznych, który steruje metabolizmem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Owo działanie u ludzi pierwotnych, Neandertalczyków, czy współczesnych naczelnych było różne. Wszystko za sprawą mutacji genu, która pojawiła się tylko u nas i obecnie mamy ją wszyscy.
Więcej: www.rmf24.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)