×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Multidyscyplinarne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych na GUmed już działa. W tle ustawa

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP03 marca 2023 13:39

W piątek, 3 marca, otwarto Multidyscyplinarne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Multidyscyplinarne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych na GUmed już działa. W tle ustawa
Uroczyste otwarcie Multidyscyplinarnego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym Fot. PAP/Piotr Matusewicz
 • W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym 3 marca zostało otwarte Multidyscyplinarne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych
 • Podczas konferencji prasowej obecny był wiceminister zdrowia Piotr Bromber, jak również szef Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński
 • GUMed otrzymał ponad 10 mln złotych na utworzenie wspomnianego centrum w ramach pierwszego konkursu ABM na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych
 • -  Gdańsk dołącza do elitarnego grona uniwersytetów najlepszych w Polsce, którzy prowadzą badania na najlepszym europejskim, światowym poziomie - oznajmił prezes ABM dr hab. Radosław Sierpiński 

GUMed otworzył multidyscyplinarne centrum

Ponad 10 mln zł otrzymał Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) na utworzenie Multidyscyplinarnego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w ramach pierwszego konkursu Agencji Badań Medyczny na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych.

- Gratuluję otwarcia centrum. Mam nadzieję, że to kolejny impuls do realizacji badań klinicznych na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, który jest dla nas - Ministerstwa Zdrowia - bardzo ważny - powiedział w piątek podczas otwarcia wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Rektor uczelni prof. Marcin Gruchała podkreślił, że kwintesencją działania uczelni medycznych, poza kształceniem kadr, jest prowadzenia badań w obszarze nauk medycznych. - Nie da się prowadzić badań klinicznych tylko wyłącznie siedząc za biurkiem uniwersyteckim. Do tego potrzebne jest profesjonalne narzędzie, jakim są szpitale kliniczne, podmioty medyczne oraz zaplecze infrastrukturalne i profesjonalna kadra, dzięki której badania w ogóle można prowadzić - stwierdził.

Pieniądze, które wyasygnowała Agencja Badań Medycznych, zostały przeznaczone na cztery cele:

 • adaptację i wyposażenie 20 pomieszczeń biurowych w budynku nr 9 (budynek administracyjny - główna siedziba CWBK),
 • wyposażenie w sprzęt medyczny Ośrodka Badań Klinicznych Faz Wczesnych,
 • stworzenie systemu informatycznego zarządzania badaniami klinicznymi,
 • zatrudnienie personelu administracyjnego.

Prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński podkreślił, że otwarcie centrum to wielkie święte uniwersytetu i pacjentów. - Badania kliniczne to dostęp do nowoczesnych terapii w wielu schorzeniach, to jest szansa na dłuższe i lepsze życie albo życie w ogóle - oznajmił.

Podkreślił, że Agencja Badań Medycznych, która funkcjonuje od czterech lat, przeznaczyła ponad 2 mld złotych na sektor badań klinicznych w Polsce. - To jest kilkaset projektów i ponad 60 tys. pacjentów, którzy w całej Polsce biorą udział w badaniach finansowych w ten sposób przez Skarb Państwa - podkreślił.

- Dzisiaj otwieramy 15 z 23 Centrum Badań Klinicznych w Polsce - podkreślił Sierpiński i dodał, że jest to sieć, która powstaje w naszym kraju. - Gdańsk dołącza do elitarnego grona uniwersytetów najlepszych w Polsce, którzy prowadzą badania na najlepszym europejskim, światowym poziomie - oznajmił

Zadania dla nowego Multidyscyplinarnego Centrum

Multidyscyplinarne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego (MCWBK GUMed, UCK i UCS) zostało powołane w celu stworzenia efektywnej struktury zajmującej się kompleksową obsługą oraz zarządzaniem badaniami klinicznymi i eksperymentami medycznymi, w tym eksperymentami badawczymi, uruchamianymi w GUMed.

Do zadań jednostki należy także wsparcie prowadzonych badań klinicznych. Na MCWBK składają się z Centra Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK) istniejące w strukturach właściwych jednostek partnerskich (tj. GUMed, UCK i UCS).

W ramach MCWBK zaplanowano wsparcie innowacyjnej infrastruktury badawczej, w tym Centrum Badań Klinicznych Wczesnych Faz, w której realizowane będą projekty naukowe we współpracy z najlepszymi instytucjami naukowymi na świecie. W planach MCWBK jest również udział w kształceniu studentów i lekarzy. Dzięki wsparciu zespołów badawczych GUMed przez MCWBK Uczelnia zwiększy swój udział w pionierskich badaniach nad nowymi lekami, bez których jest niemożliwy rozwój medycyny.

Rektor uczelni prof. Marcin Gruchała podkreślił, że GUMed należy do najbardziej aktywnych wnioskodawców uzyskujących dofinansowanie Agencji Badań Medycznych. - Obecnie uczelnia jest liderem 16 projektów finansowanych przez ABM, wśród których 15 to projekty badawczo-naukowe, a jeden dotoczy utworzenia Multidyscyplinarnego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych - stwierdził.

Zaznaczył, że łączna wartość dofinansowania wynosi ponad 201 mln zł. - Są to badania w głównych obszarach uczelni: chorób sercowo-naczyniowych, onkologicznych czy chorób rzadkich - podkreślił Gruchała.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber w trakcie wizyty w Gdańsku przypomniał, że w parlamencie jest procedowana ustawa o badaniach klinicznych. - Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu zakończy się proces legislacyjny w Sejmie - powiedział.

Zaznaczył, że "zamykany jest ważny etap wsparcia procesu badań klinicznych w Polsce". - Tworzymy zupełnie inną przestrzeń formalno-prawną, transparentną, nowoczesną. W całym procesie legislacyjnym, przebieg procesu świadczy o tym, jak ważna była to ustawa - stwierdził.

Zdaniem wiceministra, ustawa o badaniach klinicznych jest "mocno propacjencka". - Stwarzamy przestrzeń formalno-prawną do prowadzenia badań. Z drugiej strony mocno akcentujemy pozycję pacjenta w tym procesie - zapewnił.

- Badania kliniczne to też dostęp do nieosiągalnych terapii i na tym etapie musimy zabezpieczyć pozycję i prawa pacjenta. Ta ustawa to właśnie robi - podkreślił wiceminister Bromber.

Projekt ustawy o badaniach klinicznych określa zasady odpowiedzialności cywilnej badacza i sponsora badań klinicznych. Wprowadzone zostaną także rozwiązania, które zapewnią ochronę uczestników badań, jeśli chodzi o system odszkodowań (ubezpieczeń). Do najważniejszych rozwiązań w tym zakresie należy m.in. utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Badań Klinicznych, który będzie finansowany z wpłat sponsorów.

Ustawa wraz z poprawkami na początku lutego została przyjęta przez Senat. Teraz ma zająć się nią Sejm.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze