Można nasączyć odzież tak, by odstraszała kleszcze

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2018 13:39

Eksperci z CDC w USA (Centers for Disease Control and Prevention), których zadaniem jest m.in. monitorowanie zagrożeń zdrowotnych związanych z naturalnym środowiskiem, postanowili sprawdzić, czy ubrania nasączane permentyną skutecznie chronią przed kleszczami. Testy wypadły pozytywnie.

Ubrania nasączane permentyną skutecznie chronią przed kleszczami. Fot. Shutterstock

Permetryna jest związkiem organicznym, insektycydem niegroźnym dla człowieka a zabójczym dla owadów. Do nasączania odzieży najpierw zastosowała amerykańska armia. Impregnuje nią mundury, namioty, moskitiery. Ubrania cywilne nasączone permetryną są w Stanach w wolnej sprzedaży.

Po testach ekspertów z CDC okazało się, że tak nasączane ubranie było zdolne unieszkodliwić wszystkie z najczęściej występujących gatunków chorobotwórczych kleszczy (Ixodes scapularis, Amblyomma americanum, Dermacentor variabilis). Permetryna zadziałała zarówno na dorosłe kleszcze, jak i na szczególnie niebezpieczne nimfy.

Szczegółowe wyniki badania specjaliści z CDC opublikowali w Journal of Medical Entomology - podaje "Rzeczpospolita".

W Polsce odzież nasączoną permetryną można kupić w niektórych sklepach dla leśników, wędkarzy, myśliwych. Garderoba zachowuje właściwości do 50 prań. Możliwe jest też przygotowanie owadobójczej odzieży samodzielnie - w sklepach dostępne są gotowe aerozole z permetryną do impregnowania. 

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum