Możliwy przełom w leczeniu chłoniaków?

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2013 09:12

Na łamach"New England Journal of Medicine" opublikowano wyniki dwóch badań leku celowanego przeciwko nowotworom krwi: przewlekłej białaczki limfatycznej oraz tzw. chłoniakom z komórek płaszcza.

Możliwy przełom w leczeniu chłoniaków?

Obydwie prace dotyczyły leku ibrutinib. Pierwsze testy przeprowadzone na zwierzętach okazały się bardzo obiecujące, dlatego podjęto decyzję o próbach z udziałem ludzi. Ibrutunib blokuje enzym, tzw. kinazę tyrozynową Brutona, która odgrywa kluczową rolę w rozwoju i namnażaniu komórek nowotworowych.

W pierwszym doświadczeniu zespół kierowany przez dr. Johna Byrda z Uniwersytetu Ohio podawał ibrutinib 85 osobom (średnio w wieku 66 lat) cierpiącym na ciężką postać przewlekłej białaczki limfatycznej, u których zawiodły standardowe metody leczenia.

Po ponad dwóch latach aż u 75 proc. pacjentów udało się powstrzymać rozwój choroby. Doświadczali stosunkowo łagodnych skutków ubocznych, głównie były to zmęczenie i lekkie biegunki.

Z kolei naukowcy z Ohio oraz zespół kierowany przez prof. Michaela Wanga z teksaskiego MD Anderson Cancer Center opisali eksperyment, w którym wzięło udział 111 osób, u których rozpoznano chłoniaka z komórek płaszcza. Okazało się, że na terapię pozytywnie odpowiedziało 68 proc. chorych, a 58 proc. żyło po 18 miesiącach od rozpoczęcia eksperymentu.

Więcej: http://metromsn.gazeta.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum