Mózg może tłumić nasze nałogi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2010 18:42

Amerykańskim naukowcom udało się udowodnić, że niektóre części ludzkiego mózgu są w stanie tłumić nasze nałogi.

To odkrycie może okazać się niezwykle cenne m.in. w terapii uzależnień - informuje serwis Science Daily. Grupa naukowców z Uniwersytetu Yale, która przeprowadziła badania, przekonuje, że w toku zakończonego eksperymentu udało się dowieść, że dzięki odpowiedniej terapii nałogowi palacze są w stanie kontrolować swoje uzależnienie.

Prowadzący badanie zastosowali wobec uczestniczących ochotników strategie poznawcze, takie jak np. myślenie o długofalowych skutkach palenia papierosów.

Okazało się, że po ich zastosowaniu naukowcy zaobserwowali zwiększoną aktywność kory przedczołowej. Ta część mózgu jest odpowiedzialna za poznanie oraz racjonalne myślenie. Jednocześnie naukowcy zanotowali mniejszą aktywność w prążkowiu. Ten zaś obszar łączą oni z uzależnieniami psychicznymi.

W przeszłości badania potwierdziły, że terapia poznawczo-behawioralna jest skutecznym sposobem leczenia różnych zaburzeń psychicznych, ale również uzależnień. Teraz naukowcom z Yale udało się dowieść, dlaczego tak jest. Zapowiadają także, że wkrótce ruszą kolejne badania, które mają potwierdzić dotychczasowe ustalenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum