Minister Szumowski: leczenie spersonalizowane jest przyszłością medycyny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2019 15:57

Medycyna spersonalizowana jest przyszłością medycyny - ocenił we wtorek (5 marca) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Agencja Badań Medycznych, która ma powstać, będzie uczestniczyła w projektowaniu badań klinicznych w obszarze medycyny spersonalizowanej - zapowiedział.

Minister Szumowski: leczenie spersonalizowane jest przyszłością medycyny
Minister zdrowia prof. Łuksz Szumowski: - Konieczne jest wypracowanie standardów organizacyjnych odpowiadających stanowi wiedzy. Fot. PTWP

Szef resortu zdrowia uczestniczył w Warszawie w IV Międzynarodowym Forum Medycyny Personalizowanej.

- Medycyna spersonalizowana, czy precyzyjna jest przyszłością medycyny w ogóle, natomiast największe wyzwania stawia, jestem przekonany, przed regulatorami, czyli tak naprawdę przed ministerstwem - wskazał minister.

Wyjaśniał, że jest to wyzwanie, bo "mamy ogromną ilość wiedzy, która mówi głownie o pewnych prawdopodobieństwach, o pewnych ryzykach dla danej osoby i to jest spersonalizowana wiedza o pacjencie". - A wiedza to początek procesu. Wiedza jest u badaczy, diagnostów, genetyków, lekarzy - mówił Szumowski.

- Problem jest, co dalej. Zaczynamy wpadać w pułapkę, że wiedza zaczyna znacznie wyprzedzać procesy decyzyjne o wpływie na zdrowe całej populacji; o postępowaniu i rodzaju świadczeń, które możemy zaproponować danemu pacjentowi - dodał.

Szef MZ wskazał, że regulator - Ministerstwo Zdrowia czy Narodowy Fundusz Zdrowia - musi podejmować decyzję na podstawie dużych baz danych i wiedzy o tym, jak informacje o ryzykach dla pacjenta mogą przełożyć się na ryzyko zdrowia publicznego, populacyjne, ale również kosztowo-efektywne.

Szumowski mówił, że konieczne jest wypracowanie standardów organizacyjnych odpowiadających stanowi wiedzy. - Mamy również ogromne wyzwania badawcze, bo żeby powiedzieć o schematach, to trzeba mieć pewność co do wyników, co do efektów - mówił.

Szumowski wspomniał w tym kontekście o podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o powołaniu Agencji Badań Medycznych. - Myślę, że aż się prosi, by Agencja brała udział w projektowaniu badań klinicznych w obszarze medycyny spersonalizowanej. Na pewno będziemy to robili, na pewno będzie to jeden z priorytetów - podkreślił.

Rolą Agencji ma być wspieranie rozwoju badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz technologii medycznych, w tym m.in. niekomercyjnych badań klinicznych produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych, jak również badań procesów leczniczych, a także badań i interwencji epidemiologicznych, analiz i modelowania dużych publicznych zbiorów danych w ochronie zdrowia oraz badań dotyczących zarządzania, rozwoju i optymalizacji systemu ochrony zdrowia. 

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum