Mikrobiolożka zbada efektywność działania oczyszczaczy powietrza w przedszkolach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2020 09:10

Obecne w powietrzu bakterie, grzyby mikroskopijne, wirusy czy pyłki roślin mogą negatywnie wpływać na zdrowie ludzi, dlatego pod ich kątem mikrobiolożka dr Ewa Brągoszewska zbada efektywność działania oczyszczaczy powietrza używanych w przedszkolach.

Mikrobiolożka zbada efektywność działania oczyszczaczy powietrza w przedszkolach
Dzieci przebywają w w pomieszczeniach placówek edukacyjnych od kilku godzin nawet do jednej trzeciej doby. Fot. Archiwum

- Statystyczny człowiek przebywa około 90 proc. doby w pomieszczeniach, przez co narażenie na zanieczyszczenia powietrza wewnętrznego stanowi dla naszego zdrowia szczególne zagrożenie. W przypadku dzieci narażenie to znacznie wzrasta, gdyż w odniesieniu do swej masy ciała wdychają one więcej powietrza niż osoby dorosłe. Co więcej, uważa się, że dzieci są bardziej narażone na zanieczyszczenia powietrza niż dorośli, ponieważ organizmy w fazie wzrostu są bardziej podatne na uszkodzenia niż organizmy już rozwinięte - wskazała serwisowi Nauka w Polsce dr Brągoszewska z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, która zajmuje się mikrobiologią powietrza i narażeniem ludzi na aerozole biologiczne, a obecnie pracuje nad rozprawą habilitacyjną o tej tematyce.

Jak tłumaczyła badaczka, szczególnym rodzajem zanieczyszczeń powietrza są aerozole biologiczne, czyli bioaerozole. Są to zawieszone w powietrzu cząstki biologiczne, które wpływają na zdrowie człowieka - mogą one wywoływać infekcje, efekty toksyczne, kancerogenne czy alergiczne. Wskazała, że przykładem najczęstszych chorób wywoływanych przez bioaerozole może być zapalenie płuc, gruźlica, astma, katar sienny, a także zapalenie oskrzeli oraz zapalenie zatok i spojówek.

Mikrobiolożka dodała, że dzieci przebywają od kilku godzin nawet do jednej trzeciej doby w pomieszczeniach placówek edukacyjnych (np. w przedszkolach).

- Należy zatem pamiętać, że kontrola mikrobiologicznej jakości powietrza w tego typu obiektach jest elementem niezwykle istotnym - podkreśliła Brągoszewska.

Jej badania przeprowadzone zostaną w okresie wiosenno-letnim w jednym z przedszkoli na terenie Górnego Śląska. Najpierw mikrobiolożka zbada jakość powietrza przed zastosowaniem oczyszczaczy powietrza, a potem - po ich uruchomieniu np. po kilku i kilkunastu godzinach. Próby będą powtarzane przez kilka miesięcy.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum