Migrena zwiększa ryzyko powikłań porodu i ciąży

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 12 lipca 2019 13:09

Ciężarne z migreną mają zwiększone ryzyko poronienia, cięcia cesarskiego i wydania na świat dziecka z niską masą urodzeniową - wskazuje obszerne badanie przeprowadzone w Danii na Uniwersytecie w Aarhus. Wyniki badania sugerują również, że wszystkie te powikłania mogą być łagodzone przez leki przeciwmigrenowe na receptę.

Migrena zwiększa ryzyko powikłań porodu i ciąży
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Nasze badanie pokazuje, że ciężarne z migreną częściej doznają komplikacji związanych z ciążą i porodem niż kobiety, które nie cierpią na tę chorobę - wyjaśnia Nils Skajaa, główny autor publikacji. - Noworodki, których matki mają w czasie ciąży migreny, mają również zwiększone ryzyko powikłań, takich jak zaburzenia oddychania i drgawki gorączkowe - dodaje.

Wraz ze swoim zespołem Skajaa wykorzystał duńskie rejestry zdrowia, aby zidentyfikować ponad 22 tysiące ciężarnych pacjentek z migreną, które były z jej powodu hospitalizowane lub otrzymały przynajmniej dwie recepty na leki przeciwmigrenowe. Grupę porównano z blisko dziesięciokrotnie większą grupą kobiet w ciąży bez zdiagnozowanej migreny.

Jedna z przeprowadzonych analiz wykazała, że ryzyko cięcia cesarskiego było o 15-25 proc. wyższe u pacjentek z migreną.

Na podstawie dalszej analizy tych samych danych naukowcy wysnuli wniosek, że z dużym prawdopodobieństwem leki przeciwko migrenie mogą zapobiegać niektórym opisanym wyżej powikłaniom. Jednak, jak wyjaśnia Nils Skajaa, wyniki te należy interpretować ostrożnie.

- Badanie nie zostało zaprojektowane specjalnie w celu zbadania tego aspektu - mówi. - Udało nam się jednak wykazać, że ryzyko powikłań było na ogół niższe dla kobiet z migreną, które przyjmowały leki, w porównaniu do tych, które nie były leczone. Udowodniliśmy więc przy okazji, że leki przeciwmigrenowe nie są przyczyną powikłań okołoporodowych i ciążowych, ale jest nią sama migrena. To bardzo istotna wiedza dla ciężarnych z migrenami - wskazuje badacz,

Migreny są zjawiskiem stosunkowo częstym, dotykają dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Ich rzeczywista przyczyna pozostaje nieznana, ale badania sugerują, że migreny mogą być wywołane przez stres, zmęczenie lub zmiany hormonalne, takie jak ciąża.

- Paradoksalnie, kobiety w wieku rozrodczym są szczególnie dotknięte migreną. Chociaż z doświadczenia wynika, że objawy tej choroby stają się łagodniejsze w czasie ciąży, to nasze badanie wyraźnie pokazuje, że lekarze powinni być szczególnie wyczuleni na pacjentki z migreną - podsumowuje Skajaa.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze