Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych. W Polsce prowadzi się teraz 1400 badań

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2018 14:55

W tej chwili w Polsce prowadzi się około 1400 badań klinicznych, a każdego roku inicjuje się około 500 nowych projektów. Trudno powiedzieć, ile z nich zakończy się zarejestrowaniem nowego leku - powiedział w rozmowie z RMF FM dr Łukasz Więch z Polskiego Towarzystwa Dobrej Praktyki Klinicznej.

Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych. W Polsce prowadzi się teraz 1400 badań. Fot. Archiwum

Okazją do rozmowy był obchodzony 20 maja Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych. Pierwsze takie badanie klinicznie 271 lat temu przeprowadził szkocki lekarz James Lind., który udowodnił, że jedzenie przez marynarzy pomarańczy i innych cytrusów może wyleczyć szkorbut.

Dzięki nim możemy dowiedzieć się, czy nowe leki są bezpieczne. Najwięcej badań klinicznych w Polsce prowadzi się w dziedzinie onkologii, a także w neurologii, pulmonologii i diabetologii. - Wiele badań dotyczy tej samej cząsteczki w różnych wskazaniach. W dzisiejszych czasach osiągnięciem jest zarejestrowanie kilku lub kilkudziesięciu nowych substancji jako leki w ciągu roku - stwierdził Więch.

- Wydaje się, że 30 tysięcy pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych w Polsce to mniej niż wskazywałby na to nasz potencjał - zauważył doktor Łukasz Więch. Wyjaśnił, że brakuje woli, chęci i dobrych regulacji prawnych. - Chodzi o ułatwienia w prowadzeniu badań. Nasz system rejestracji badania sprawia, że dosyć długo rejestruje się badanie. Jaskółką są unijne regulacje, które sprawią, że każdy kraj będzie miał takie same szanse i taki sam czas oczekiwania - wskazał.

Czytaj: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum