Miasteczko Zdrowia odwiedziło 2,5 tysiąca osób. To rekordowa frekwencja z pięciu edycji

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP11 września 2022 21:58

Blisko 2,5 tys. osób odwiedziło w niedzielę (11 września) Miasteczko Zdrowia w Płocku.

Miasteczko Zdrowia odwiedziło 2,5 tysiąca osób. To rekordowa frekwencja z pięciu edycji
Miasteczko Zdrowia odwiedziło 2,5 tys. osób. Fot. AdobeStock

 

Miasteczko Zdrowia w Płocku

Partnerami medycznymi PKN Orlen w tej edycji Miasteczka Zdrowia były m.in.: Narodowy Instytut Kardiologii, Wojskowy Instytut Medyczny, Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.

W niedzielę w płockiej hali sportowo-widowiskowej Orlen Arena mieszkańcy miasta i okolicznych powiatów mogli skorzystać z bezpłatnych badań medycznych i konsultacji lekarzy specjalistów bez konieczności wcześniejszego umawiania się na wizytę.

- W dzisiejszym wydarzeniu wzięło udział 2,5 tysiąca mieszkańców Płocka i okolic. Łącznie w Orlen Arenie wykonano w niedzielę ponad 2,8 tys. badań - przekazał w niedzielę wieczorem PKN Orlen. Podkreślił przy tym, że "popularność Miasteczka Zdrowia potwierdza potrzebę realizacji projektów dotyczących profilaktyki zdrowotnej".

Miasteczko Zdrowia to inicjatywa PKN Orlen - spółki, której główny zakład produkcyjny znajduje się właśnie w Płocku. Projekt pod patronatem Ministerstwa Zdrowia ruszył w 2019 roku w ramach programu koncernu - Kompleksowa profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego.

Jak informował wcześniej PKN ORLEN, program zdrowotny dla Płocka to projekt przewidziany na lata 2019-2024, na który w tym czasie koncern przeznaczy łącznie 10 mln zł.

Agata Górnicka, dyrektor biura relacji z otoczeniem PKN Orlen, zapowiedziała w rozmowie z PAP, że projekt Miasteczka Zdrowia będzie kontynuowany. - Planujemy kontynuację. Myślę, że to wydarzenie, które będzie towarzyszyło nam co roku, ponieważ widzimy, że zainteresowanie jest ogromne i te badania są naprawdę potrzebne - powiedziała PAP Górnicka.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że Miasteczko Zdrowia to jedno z wielu działań, które realizuje koncern na rzecz profilaktyki i edukacji zdrowotnej.

Profilaktyka i badania dla mieszkańców

PKN Orlen wyjaśnił, że w niedzielę do dyspozycji mieszkańców Płocka i okolic w Orlen Arenie byli lekarze i specjaliści oraz kilkanaście bezpłatnych stanowisk konsultacyjnych i punktów pomiarowych.

- Chętni mogli m.in. wykonać badania krwi, określić pojemność płuc, zbadać słuch, funkcjonowanie serca podczas badania EKG, skonsultować się z fizjoterapeutą, czy okulistą oraz zbadać gęstość kości pod kątem osteoporozy - wyjaśnił koncern.

Ponadto, jak zaznaczył PKN Orlen, w Miasteczku Zdrowia "można było sprawdzić wady postawy oraz dokonać analizy składu ciała u dzieci, a panie mogły wykonać badanie mammograficzne". Były też konsultacje się pod kątem doboru diety.

Według PKN Orlen, w poradni kardiologicznej Miasteczka Zdrowia udzielono blisko 200 konsultacji, swój słuch sprawdziło 170 osób, a niemal 300 osób skorzystało z konsultacji okulistycznych. Z kolei ponad 200 sprawdziło swoje ciśnienie krwi, a badania EKG wykonano ponad 300 osób. Pomiar glukozy sprawdziło natomiast ponad 300 osób, a cholesterolu ponad 200 uczestników wydarzenia.

- Dużym zainteresowaniem cieszyły się także konsultacje z fizjoterapeutą, którego odwiedziło blisko 300 zainteresowanych oraz badania znamion skóry, z których skorzystało 120 osób - wyliczył koncern.

Jak wspomniano w informacji, dodatkowo w Miasteczku Zdrowia dla dzieci przygotowano atrakcyjne gry i zabawy, które były prowadzone przez doświadczonych animatorów, a dla dorosłych - strefę relaksu.

Zakładowa Straż Pożarna PKN Orlen przygotowała również swoją strefę, w której można było zobaczyć wóz strażacki i dowiedzieć się więcej o pracy strażaków. W strefie korporacyjnej Fundacji Orlen można było uzyskać wszelkie informacje o prowadzonych akcjach i programach.

Podsumowując wydarzenie PKN Orlen przypomniał, że "jako firma odpowiedzialna społecznie, podejmuje inicjatywy i angażuje się w projekty związane z promowaniem profilaktyki zdrowotnej". - W Płocku cyklicznie od 2019 roku organizowane jest Miasteczko Zdrowia, kierowane do mieszkańców Płocka i sąsiednich powiatów. We wszystkich jego edycjach wykonano w sumie 16 tys. badań - podał koncern.

W maju, podczas czwartej edycji wydarzenia, z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich skorzystało blisko 1,3 tys. mieszkańców Płocka i okolicznych powiatów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum