Medytacje zmniejszają prawie o połowę ryzyko zawału serca?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2011 08:45

Badania kliniczne wykazały, że medytacje transcendentalne zmniejszają aż o 47 proc. ryzyko ataku serca u osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia kardiologiczne - stwierdzili naukowcy w artykule opublikowanym w internetowym wydaniu fachowego czasopisma "Archives of Internal Medicine".

Medytacje zmniejszają prawie o połowę ryzyko zawału serca?
Badania prowadzono w ciągu 9 lat wśród grupy 201 czarnoskórych Amerykanów obojga płci, w średnim wieku 59 lat, cierpiących na schorzenia naczyń wieńcowych.

Podzielono ich na dwie grupy, z których pierwsza stosowała medytacje i inne techniki zmniejszające stres a druga otrzymywała standardowe informacje o unikaniu schorzeń serca i układu krwionośnego za pomocą odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.
Dobroczynny wpływ medytacji stwierdzono wyraźnie w pierwszej grupie, której stan zdrowia był prawie o połowę lepszy niż w drugiej.

Zdaniem prof. Theodore Kotchena z uniwersytetu stanu Wisconsin, stwierdził, że wyniki badań są bardzo zachęcające, ale wymagają potwierdzenia wśród innych grup pacjentów. Dodał, że medytacje można traktować jedynie jako uzupełnienie, a nie substytut terapii stosowanej przy schorzeniach kardiologicznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum