Medyczne drukarki 3D - początek rewolucji rekonstrukcyjnej?

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2014 10:38

Brytyjscy chirurdzy w szpitalu w Cardiff dokonali rekonstrukcji czaszki przy użyciu drukarki trójwymiarowej - zrekonstruowali kość jarzmową i żuchwę pacjenta, który 1,5 roku temu uległ wypadkowi motocyklowemu.

Pierwszą operację przeszedł po wypadku. Wiele kości zrosło się jednak w niewłaściwy sposób. Chirurdzy musieli je połamać i na nowo precyzyjnie złożyć kilka fragmentów, co bez pomocy trójwymiarowej drukarki i zastosowania tytanowych klamer byłoby niemożliwe. Media donoszą, że jego twarz wygląda teraz niemal tak samo, jak przed wypadkiem.

Więcej: Dostał nową czaszkę. Prosto z drukarki 3D

Technologia 3D została też wykorzystana w ubiegłym roku w Szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Pacjentowi z podłódzkiego Bedlna wszczepiono wydrukowany z polipropylenu kawałek czaszki. Mężczyzna wpadł pod rotacyjną kosiarkę do trawy. Obcięła mu część głowy - skórę i fragment kości czaszki.

- Fragmentu czaszki nie znaleziono. Trzeba go było odtworzyć na podstawie symulacji, ustalić jak mógł wyglądać, a następnie wydrukować i wszczepić - mówiła portalowi rynekzdrowia.pl dr Adriana Sikora, rzecznik szpitala Kopernika.

Więcej: . Druk 3D w medycynie: realnie o odtwarzaniu w trójwymiarze

Jednak prawdziwa rewolucja, jaka za sprawą 3D dokona się w medycynie, dopiero przed nami. Ta technologia pozwala na jeszcze więcej - np. na odtwarzanie brakujących fragmentów czaszki po operacjach onkologicznych za pomocą obsadzanych żywymi komórkami wydruków. Wydruki można tworzyć z kompozytu zawierającego kilka procent hydroksyapatytu - materiału, z którego zbudowane są kości.

Medyczne drukarki 3D pozwolą w przyszłości nie tylko lepiej planować operacje, ale i tworzyć gotowe narządy do przeszczepu (eksperymentuje się nawet z drukowaniem tkanek, np. naczyń krwionośnych, za pomocą specjalnych drukarek drukujących żywymi komórkami - tzw. bioprinting) - mówili 25 lutego uczestnicy konferencji prasowej "Drukowanie 3D przyszłością w medycynie".

Naukowcy poinformowali m.in., że Instytut Medycyny Regeneracyjnej w Wake Forest zademonstrował niedawno np. drukowaną nerkę, nadającą się do transplantacji.

Natomiast w Polsce w ramach interdyscyplinarnego projektu Bio-Implant pracuje się nad wdrożeniem do praktyki klinicznej metody leczenia onkologicznych ubytków kostnych w okolicy twarzoczaszki z zastosowaniem innowacyjnego, przygotowanego indywidualnie dla każdego pacjenta produktu inżynierii tkankowej oraz komputerowych systemów wspomagania operacji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum