Medyczne badania naukowe. Senacki zespół debatował nad wyzwaniami polskiej nauki

Autor: oprac. KM • Źródło: Senat.gov.pl, Rynek Zdrowia20 lipca 2021 15:00

- Potrzebny jest rozwój nauki, potrzebne są innowacje, bo przed nami są konkretne wyzwania - mówiła na posiedzeniu senackiego zespołu senator Agnieszka Gorgoń-Komor

Brak środków wiąże się z końcem części badań na podstawowym etapie lub przejęciem ich przez zagraniczne firmy. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Tematem posiedzenia były trudności związane z prowadzeniem naukowych badań medycznych
  • Wyzwania, których istnienie podkreśliła senator Gorgoń-Komor, łączą się ze wzrostem liczby zgonów w czasie pandemii
  • O konieczności wyodrębnienia priorytetowych obszarów w badaniach naukowych i finasowania dobrze ocenionych projektów naukowych mówił prof. Maciej Banach

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 19 lipca odbyło się pod znakiem oceny problemów, jakie wiążą się w obecnym czasie z prowadzeniem medycznych badań naukowych.

Potrzeba szybkiego wdrożenia środków

Wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Grzegorz Rychwalski wskazał na konieczność szybkiego - jeszcze w tym roku - wdrożenia środków z Krajowego Planu Odbudowy, przewidzianych na rozwój nauki.

Do kwestii środków z KPO odniosła się prof. Agnieszka Dobrzyń z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Zaznaczyła, że unijnego wsparcia nie dostaną uniwersytety inne niż medyczne, a także sama Polska Akademia Nauk. Podkreśliła potrzebę uwzględnienia badań prowadzonych przez te instytucje w planie dystrybucji środków.

Środki tylko dla najlepszych

- Dostęp do środków powinien być równy dla wszystkich, ale pieniądze powinny otrzymać tylko najlepsze jednostki badawcze - mówił dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki prof. Maciej Banach. Pod jego kierownictwem polscy naukowcy wspólnie z irańskimi prowadzą badania nad szczepionką przeciw miażdżycy.

W ocenie specjalisty wsparcie finansowe udzielane przez firmy farmaceutyczne i medyczne powinno być udzielane polskim grupom badawczym celem zatrzymania w kraju efektów ich pracy. Wskazał on również konieczność wyodrębnienia najistotniejszych obszarów badań naukowych i finansowanie tych, które zostaną dobrze ocenione.

Brak środków to koniec badań - przynajmniej na arenie lokalnej

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na znaczenie stabilności systemu finansowania badań naukowych i podkreślali, że brak środków owocuje zakończeniem części badań na podstawowym etapie lub przejęciem ich przez zagraniczne firmy. Wyrażona została też m.in. potrzeba przyspieszenia ścieżki patentowej na uczelniach wyższych.

Podczas posiedzenia pozytywnie oceniono Agencję Badań Medycznych. Będzie ona fundatorem niekomercyjnych badań klinicznych, a pokładane w niej nadzieje dotyczą przeniesienia badań z laboratorium do etapów klinicznych. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum