Medycyna na liście Inteligentnych Specjalizacji Pomorza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2016 09:26

Około 80 mln euro na najbliższe lata przeznaczono w województwie pomorskim na dotacje na badania i rozwój (B+R) dla firm i instytucji naukowych. Pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się za miesiąc. Do dyspozycji będzie 100 mln zł.

Medycyna na liście Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Fot. Archiwum

Wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza  Piotr Ciechowicz powiedział PAP, że w pierwszym konkursie zaplanowana łączna kwota dofinansowania to 100 mln zł. Poziom dofinansowania projektu może wynieść od 15 do 80 proc. kosztów, w zależności od typu projektu i wielkości podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie.

Pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach części Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-20 o nazwie "Ekspansja przez innowacje - wsparcie dotacyjne" rozpocznie się 4 maja. Kolejny ma być ogłoszony za rok. 

Ciechowicz powiedział, że w konkursie oprócz przedsiębiorstw mogą wziąć też udział instytucje naukowe i badawcze. 

Ocenił, że "są to pieniądze bardzo trudne", bo mogą się o nie ubiegać tylko przedsiębiorstwa, których pomysł wpisuje się w jedną z czterech Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Za takie branże w regionie uznano: gospodarkę morską, ICT, energetykę i medycynę.

Pieniądze mogą być przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe, ale nie na inwestycje związane np. z budową fabryki czy zakupem linii produkcyjnej. - Możemy dofinansować naukowców, zakup sprzętu badawczego, wyposażenie laboratorium, czyli przeprowadzenie u przedsiębiorcy całego cyklu badawczo-rozwojowego, który jest niezbędny do osiągnięcia celu - wyjaśnił Piotr Ciechowicz . Jak powiedział, "możemy dofinansować od pomysłu aż do prototypu". 

Zaznaczył, że jeżeli w konkursie wpłynęłyby bardzo dobre projekty o łącznej wartości dofinansowania przekraczającej zakładane 100 mln zł, to "zarząd województwa miałby z czego dosypać bo na najbliższe lata na badania i rozwój w województwie przeznaczono 80 mln euro". 

Ogłaszanie konkursów z zakresu prac badawczo-rozwojowych na Pomorzu planowane jest co roku. 

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej każdy region powinien określić obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których województwo ma szansę być liderem w kraju i za granicą. Posiadanie takich inteligentnych specjalizacji jest warunkiem uruchomienia środków na badania, rozwój i innowacje. 

Na realizację Inteligentnych Specjalizacji Pomorza z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. pomorskiego w latach 2014-20 może być przeznaczone około jednego miliarda złotych. 

W Pomorskiem, w oddolnych negocjacjach w sprawie wyłonienia specjalizacji wzięło udział prawie 300 firm oraz ponad 400 podmiotów, m.in. szkoły i uczelnie, instytucje otoczenia biznesu, samorządy i organizacje pozarządowe.

Za Inteligentne Specjalizacje Pomorza uznano: technologie offshore i portowo-logistyczne, technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie (ICT), technologie ekoefektywne w produkcji i zużyciu energii i paliw oraz technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum