Mammografia istotnie zmniejsza ryzyko zgonu na raka piersi

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2014 18:45

Lekarze norwescy twierdzą, że warto regularnie wykonywać mammografię. Z ich obserwacji wynika, że poddawanie się takim badaniom o 28 proc. zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka piersi. Pisze o tym najnowsze wydanie "British Medical Journal".

Najnowsze badania zaprzeczają publikowanym niedawno doniesieniom sugerującym, że mammografia nie chroni przed rakiem piersi, może nawet wyrządzić więcej złego niż dobrego. Takie są wnioski z 20-letnich badań przesiewowych, jakie przeprowadzono w Kanadzie. Opublikowano je w maju 2014 r.

Również w Wielkiej Brytanii w 2012 r. opublikowana badania, z których wynika, że owszem, mammografia pozwala wykryć na wczesnym etapie raka piersi. Jednak na każdą kobietę, której dzięki temu uratowano życie, przypadają trzy pacjentki, które leczono niepotrzebnie, ponieważ nowotwór wcale nie zagrażał ich życiu.

Kolejne badania przeprowadzone w Norwegii wypadły bardziej optymistyczne. Objęto nimi kobiety w wieku 50-79 lat, które regularnie zapraszano na badania mammograficzne w latach 1986-2009. W tym okresie skorzystało z nich 76 proc. Norweżek w tej grupie wiekowej. Wykorzystano to do porównaniu obu grup kobiet: tych, które korzystały z mammografii i tych, które nie miały takiej możliwości lub się nie zgłosiły na badanie.

Jeden z ich autorów, Lars Vatten z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii twierdzi, że trzeba objąć badaniami przesiewowymi 368 kobiet, żeby jedną uchronić przed zgonem z powodu raka piersi. Wynika z tego - dodaje - że mammografia o 28 proc. zmniejsza ryzyko zgonu. To podobny wynik do niektórych innych wcześniej przeprowadzonych obserwacji, które wykazały, że badania przesiewowe o 30 proc. zmniejszają ryzyko zgonu z powodu raka piersi.

Więcej:  naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum