Makrofagi kluczem do leczenia endometriozy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2019 11:39

Zmodyfikowane komórki układu immunologicznego, makrofagi, mogą przyczyniać się do występowania silnych dolegliwości bólowych u kobiet z endometriozą - informuje "The FASEB Journal".

Makrofagi kluczem do leczenia endometriozy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na endometriozę cierpi blisko 167 mln kobiet na świecie. Choroba ta charakteryzuje się przeniesieniem błony śluzowej macicy (endometrium) poza obszar macicy i silnymi dolegliwościami bólowymi. Ogniska endometrialne mogą występować w jajnikach, w układzie moczowym, jamie otrzewnej czy w przewodzie pokarmowym.

Dostępne obecnie metody leczenia polegają na operacyjnym usunięciu ognisk endometrialnych i terapii hormonalnej, która może jednak nieść za sobą skutki uboczne. Ze względu na częstotliwość schorzenia i jego wpływ na zwiększenie ryzyka niepłodności naukowcy poszukują innych, niehormonalnych rozwiązań.

Badacze z Uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii skoncentrowali się na roli makrofagów, komórek układu immunologicznego, należących do leukocytów. Zmiany charakterystyczne dla endometriozy przyciągają makrofagi, dlatego w patologicznie zmienionych miejscach zauważalne są ich większe ilości. Komórki te różnią się jednak od zdrowych makrofagów.

Podczas badań laboratoryjnych na hodowlach komórek naukowcy zaobserwowali zwiększoną produkcję insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) przez chorobowo zmienione makrofagi. Gdy zaaplikowano je do kultury komórek nerwowych, okazało się, że stymulowały one wzrost i aktywację nerwów. Wskazuje to, że produkcja IGF-1 przez makrofagi może zwiększać wrażliwość na ból u pacjentek z endometriozą.

Następnie badaniom poddano próbki płynu z jamy otrzewnej pobrane od pacjentek z endometriozą. Potwierdziło się, że u kobiet tych występowało podwyższone stężenie IGF-1 w porównaniu z kobietami, które nie miały endometriozy.

"Lepsze poznanie roli makrofagów w przebiegu endometriozy pozwoliłoby nam rozróżniać chorobowo zmienione makrofagi od zdrowych i na te zmienione makrofagi ukierunkować leczenie" - komentuje autorka analizy dr Erin Greaves.

Więcej informacji: DOI: 10.1096/fj.201900797R 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum