Łysienie jest oznaką zdrowia?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2010 09:54

Mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu, co objawia się m.in. wczesnym łysieniem, są w mniejszym stopniu zagrożeni rakiem prostaty.

Pismo „Cancer Epidemiology” opublikowało wyniki badań naukowców z University of Washington School of Medicine, przeprowadzonych na 2 tys. mężczyzn w wieku od 40 do 47 lat, z których połowa chorowała na raka prostaty.

Badania wykazały, że mężczyźni z wysokim poziomem męskiego hormonu, testosteronu, którzy wcześnie (około 30. roku życia) zaczynali łysieć, byli w mniejszym stopniu zagrożeni rakiem prostaty. Występował on u nich rzadziej o 29 do 45 procent.

Widoczne łysienie pojawia się przed 30. rokiem życia u 25-30 procent mężczyzn, a połowa traci włosy przed pięćdziesiątką. Prowadzi do tego zbyt wysoki poziom działającego na mieszki włosowe dihydrotestosteronu (DHT), który powstaje z testosteronu. Wyższy poziom testosteronu we krwi zwiększa także ilość krążącego w organizmie DHT.

Od dawna wiadomo, że testosteron może sprzyjać rozrostowi raka prostaty, w leczeniu którego stosuje się leki obniżające jego poziom, jednak, jak wynika z nowych badań, poziom testosteronu podwyższony od dzieciństwa może chronić przed tym samym rakiem.

Teza wymaga jednak dalszych badań. Obecne ustalenia opierały się bowiem na wspomnieniach mężczyzn, pytanych, kiedy zaczęli łysieć.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum