Łukasiewicz-PORT i Amgen będą współpracować

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 07 października 2019 18:15

Sieć Badawcza Łukasiewicz - PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii 7 października podpisał z firmą Amgen Biotechnologia Sp. z o.o. list intencyjny będący deklaracją woli współpracy przy wspólnych projektach w zakresie m.in. medycyny personalizowanej.

Łukasiewicz-PORT i Amgen będą współpracować
Amgen i Łukasiewicz-PORT planują przygotowanie wspólnego projektu z zakresu medycyny personalizowanej. Fot. Archiwum

Jak czytamy w komunikacie prasowym, celem projektów ma być pozyskiwanie i procesowanie danych na podstawie próbek materiału biologicznego, które posłużą do opracowania nowych terapii i profilaktyki chorób cywilizacyjnych.

Łukasiewcz-PORT to wrocławska organizacja badawczo-rozwojowa, będąca jednym z instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz, rozwijająca nowe technologie w zakresie inżynierii materiałowej i biotechnologii, które mają duże szanse na wdrożenia w ochronie zdrowia, zwłaszcza w obszarach onkologii i epidemiologii. Amgen -  globalny lider w dziedzinie biotechnologii - jest zaangażowany w odkrywanie, opracowywanie i dostarczanie innowacyjnych terapii  m.in. w obszarze onkologii, chorób sercowo-naczyniowych, czy chorób kości.

Podmioty planują przygotowanie wspólnego projektu z zakresu medycyny personalizowanej, obejmującego zbieranie i przetwarzanie dużych ilości danych epidemiologicznych. Dane te byłyby gromadzone w Biobanku prowadzonym przez Łukasiewczi-PORT.

- Jako organizacja B+R chcemy realnie przyczyniać się do rozwoju innowacji w Polsce. Dlatego wprowadziliśmy w instytucie nowoczesny model biznesowy, odpowiadający na potrzeby przemysłu. Zaufanie partnerów, takich jak Amgen potwierdza, że kompleksowość naszej oferty, infrastruktura i potencjał naukowy są tym czego poszukują międzynarodowe koncerny - mówi Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz-PORT.

Przyszłość współpracy jest otwarta, a pod uwagę mogą być brane także inne projekty naukowe, w których przydatne byłoby doświadczenie Amgen w opracowywaniu leków i potencjał obu stron do rekrutowania utalentowanych naukowców.

- Obszarów potencjalnej kooperacji jest wiele. Dobrym przykładem jest możliwość analizy dużych zbiorów danych. Dzięki planowanej współpracy można by prowadzić badania nad nowymi metodami prewencji, diagnozą i leczeniem chorób cywilizacyjnych, co w praktyce pozwoli na wsparcie i kształtowanie skutecznych programów profilaktycznych. Jest to zgodne z naszą ideą ''predict & prevent'', czyli ''przewidywać i zapobiegać'' - mówi Gábor Sztaniszláv, dyrektor generalny Amgen w Polsce.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum