Lublin: testują kompozyt - czy zastąpi kość?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2010 14:59

Naukowcy z Lublina testują kompozyt, który łączy się dobrze z naturalną tkanką kostną i może być wykorzystywany w leczeniu stomatologicznym lub ortopedycznym.

Jeszcze w tym roku uczelnia ma podjąć starania o uzyskanie zgody komisji bioetycznej na badania kompozytu na pacjentach kliniki stomatologii.

Opracowany w Lublinie kompozyt, łączy materiał organiczny – polimer cukrowy z nieorganicznym – hydroksyapatytem. Kompozyt ma strukturę podobną do kości. W stanie suchym jest twardy. Po nasączeniu staje się miękki i można go odpowiednio do potrzeb kształtować, aby uzupełniać nim różnego rodzaju ubytki kostne. Daje się dobrze sterylizować. Można go nasączać substancjami antybakteryjnymi np. antybiotykami, jak również czynnikami wzrostowymi.

Dotychczasowe badania kliniczne na zwierzętach wskazują bowiem, że kompozyt bardzo dobrze łączy się z tkanką kostną. Materiał organiczny, czyli polimer cukrowy jest rozkładany w organizmie, a jego miejsce wypełniają komórki kostne – „kościotwórcze” osteoblasty – i mnożą się.

Badania kompozytu wykazały, że nie jest toksyczny. Substancje, z których się składa, były badane pod tym względem. Hydroksyapatyt jest kompatybilny biologicznie z tkanką kostną, nie jest rakotwórczy, nie ma właściwości alergizujących. Także polimer cukrowy przeszedł szereg badań i nie wykazują one, aby był toksyczny.

Prof. Grażyna Ginalska – kierownik Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, kierująca zespołem, który opracował kompozyt twierdzi, że wgajanie się tego kompozytu jest bardzo dobre i jeśli prowadzone obecnie badania na zwierzętach zakończą się pomyślnie, to będzie można rozpocząć badania na ludziach.

Jeszcze w tym roku uczelnia ma podjąć starania o uzyskanie zgody komisji bioetycznej na badania na pacjentach kliniki stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Kompozyt o takich właściwościach mógłby być wykorzystywany m.in. w uzupełnianiu ubytków kostnych u ludzi np. po usunięciu fragmentów zajętych przez komórki rakowe czy w stomatologii np. jako materiał wypełniający zębodół, na którym można byłoby osadzać implanty zębów.

Prof. Ginalska twierdzi, że poszukiwania substancji, która dałaby możliwość modyfikacji hydroksyapatytu i uplastycznienia materiału, trwały 10 lat. Samo wytworzenie kompozytu zajęło naukowcom ok. dwóch lat. Opracowany przez nich kompozyt został już objęty ochroną patentową w Polsce. Trwa procedura, związana z objęciem wynalazku patentem międzynarodowym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum