Lublin: rusza program eksperymentalnej terapii porażenia mózgowego

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2019 08:59

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie wdraża Program Podań Krwi Pępowinowej Dla Rozwoju Mózgu. Ta eksperymentalna terapia będzie wykorzystywana w leczeniu dziecięcego porażenia mózgowego.

Lublin: rusza program eksperymentalnej terapii porażenia mózgowego
Warunkiem zakwalifikowania do programu jest posiadanie własnej "zbankowanej" krwi pępowinowej Fot. Fotolia

To  pierwszy taki program w Europie, a drugi na świecie. Metoda polega na podaniu komórek macierzystych pochodzących z własnej krwi pępowinowej pacjenta pobranej podczas porodu. Taka terapia ma wspomóc dotychczasową rehabilitację osób z dziecięcym porażeniem mózgowym - informuje Kurier Lubelski.

Komórki macierzyste nie wyleczą pacjenta - ich działanie polega na poprawie funkcji poznawczych i behawioralnych (chodzi np. o poprawę koncentracji uwagi). Komórki macierzyste pozytywnie wpływają na pamięć i funkcję mowy, a także na funkcje motoryczne. U dzieci, które mają tzw. wiotkość osiową, poprawiają napięcie mięśni, dlatego pacjent może ustabilizować na krótko tułów czy utrzymać głowę.

Nabór do programu trwa. Warunkiem jest posiadanie własnej „zbankowanej” krwi pępowinowej. Terapia składa się z pięciu podań komórek macierzystych w odstępach 6-8 tygodniowych. 

Więcej: kurierlubelski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum