PAP/Rynek Zdrowia | 19-12-2011 19:11

Lublin: laboratorium do badań medycznych za 3,5 mln zł na UMCS

Laboratorium wyposażone w najnowocześniejsza aparaturę do badania procesów zachodzących w żywych komórkach powstało w UMCS w Lublinie. Koszty jego wyposażenia w wysokości prawie 3,5 mln zł pokryto z funduszy unijnych.

W założeniu ma być podstawą prac nad nowymi preparatami do diagnostyki medycznej, terapii przeciwnowotworowych, przeciwwirusowych czy szczepionek. Prowadzone tu będą m.in. badania nad antygenem, mogącym posłużyć do wyprodukowania szczepionki przeciwko malarii. Taki antygen, czyli substancję białkową wywołującą produkcję przeciwciał w organizmie, opracowali niedawno naukowcy z Zakładu Biologii Molekularnej UMCS.

Jest to pierwsza w regionie tak dokładna aparatura - powiedział w poniedziałek (19 grudnia) prof. Marek Tchórzewski z Zakładu Biologii Molekularnej UMCS. - To jest najwyższej klasy urządzenie tego typu, jakie można obecnie skompletować - podkreślił Tchórzewski.

Aparatura jest już użytkowana. Jej najważniejszy składnik stanowi mikroskop wraz z dodatkowym wyposażeniem, umożliwiający obserwacje cząsteczek o wymiarach milionowych części milimetra w pojedynczych komórkach oraz grupach komórek oraz rejestrowanie ich zachowań w bardzo krótkich odcinkach czasu, liczonych w piko-sekundach, jak i w ciągu godzin i dni.

Laboratorium ma służyć całemu środowisku naukowemu regionu, uczonym różnych dyscyplin.