Londyn: odkrycie "cegiełki" przyspieszającej starzenie

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2010 11:28

Naukowcy z Anglii zidentyfikowali fragment DNA odpowiedzialny za starzenie.

Ludzi postarzają cegiełki genomu znajdujące się nieopodal genu o nazwie Terc. Wiek biologiczny osób, które je posiadają, jest o trzy, cztery lata starszy, niż wskazuje na to metryka.

Dr Tim Spector z Kings College London, współautor badań przekonuje, że analizy wskazują na genetycznie zaprogramowanie do tego, że jedni starzeją się w szybszym tempie niż inni. Aby wskazać, które fragmenty DNA wpływają na szybkość starzenia się, uczeni przeanalizowali aż pół miliona rozmaitych mutacji. Za podpowiedź posłużyły im badania telomerów, końcówek chromosomów, które skracają się podczas podziałów komórki.

Niektóre osoby mają z natury krótsze telomery, bo albo przyszli z takimi na świat, albo tempo ich skracania jest u nich szybsze. Istnieją dowody na to, że właśnie one są skazane na wcześniejszą starość i ryzyko rozwoju chorób związanych z wiekiem. Brytyjscy uczeni szukali więc wariantów genów, które częściej występują u tej grupy ludzi.

Tym bardziej że, jak dodaje dr Nilesh Samani z University of Leicester, przybywa dowodów świadczących o tym, że rozwój nowotworów i chorób serca nie tyle wiąże się z wiekiem metrykalnym człowieka, ile właśnie z biologicznym.

– Być może będziemy kiedyś mogli zaaplikować naszym naczyniom terapię przeciwstarzeniową. Ale wcześniej trzeba rozwiązać wiele zagadek. Na przykład odpowiedzieć na pytanie, czy telomery mają swój wkład w rozwój chorób. Wciąż nie jest to bowiem do końca jasne – komentuje prof. Jeremy Pearson z British Heart Foundation, które częściowo sfinansowało badania.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum