PAP/Rynek Zdrowia | 19-01-2017 10:09

Łódzki start-up pracuje nad opaską kontrolującą nawodnienie organizmu

Tekstylna opaska z nadrukowanym układem elektronicznym, nad którą pracuje łódzki start-up założony przez specjalistki z Politechniki Łódzkiej, ma umożliwić kontrolę nawodnienia organizmu osób aktywnie uprawiających sport, małych dzieci, czy seniorów, których uczucie pragnienie zanika z wiekiem.

Opaska ma umożliwić kontrolę nawodnienia organizmu osób aktywnie uprawiających sport, małych dzieci, czy seniorów, których u uczucie pragnienie zanika z wiekiem. Fot. Fotolia

Jak powiedziała PAP twórczyni rozwiązania dr inż. Magdalena Owczarek - adiunkt w Instytucie Architektury Tekstyliów PŁ - opaska ma rozwiązać problem kontroli nawodnienia organizmu i sygnalizować, czy jest to zdrowy poziom nawodnienia, czy też nie.

- Nasz organizm wysyła sygnał pragnienia, ale w wielu przypadkach niestety to nas zawodzi. Tak bywa w przypadku osób starszych, które często zapominają o piciu i ich potrzeba pragnienia zanika z wiekiem, bądź osób ciężko zapracowanych, a szczególnie ludzi młodych, którzy ulegli trendowi aktywności sportowej, biegania, nie myśląc o konsekwencjach zdrowotnych i jak organizm powinien być nawodniony i odżywiony - wyjaśniła dr Owczarek.

Odwodnienie organizmu objawiać się może m.in. bólami głowy, ogólnym zmęczeniem i brakiem efektywności. - W konsekwencji może to prowadzić do osłabienia mięśni i trudności funkcjonowania różnych organów wewnętrznych m.in. serca, nerek czy układu krwionośnego - dodała.

Opracowane przez łódzkich specjalistów rozwiązanie umożliwiające kontrolę nawodnienia organizmu z założenia ma być bardzo proste - będzie to opaska tekstylna z nadrukowanym układem elektronicznym.

W podstawowej wersji poziom nawodnienia ma być sygnalizowany za pomocą diod - niebieskiej pokazujący prawidłowy poziom oraz pulsującej czerwonej - wskazującej na odwodnienie organizmu.

Obecnie zespół pracuje nad rozwojem wersji "przejściowej" prototypu opaski - na razie jest to dość duża kapsuła, w której znajduje się cała elektronika, połączona z opaską tekstylną. Docelowo cały układ ma zostać zminimalizowany do opaski tekstylnej z nadrukowaną elektroniką.

W czerwcu ubiegłego roku twórczynie pomysłu zwyciężyły w konkursie organizowanym w ramach międzynarodowego konsorcjum - Europejska Platforma Innowacji i Technologii EIT Health, dedykowanej badaniom na rzecz zdrowego starzenia, której polskim partnerem jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Grant umożliwił im założenie spółki technologicznej i rozwój kolejnego prototypu. Miały też możliwość zaprezentowania swojego pomysłu inwestorom podczas konkursu w hiszpańskiej Barcelonie.

Jak powiedziała PAP współzałożycielka start-upu i doktorantka na PŁ Ewelina Pabjańczyk-Wlazło, prace na opaską mogą potrwać jeszcze mniej więcej dwa-trzy lata.